V policijsko bazo na območju Dubrovnika je prispelo 160 pripadnikov posebnih enot hrvaške policije. Njihov prihod povezujejo s krepitvijo nadzora hrvaške meje s Črno goro zaradi morebitne nove smeri begunskega vala, ki bi lahko prispel preko Albanije, poročajo hrvaški dnevniki. Iz hrvaške vlade so sporočili, da bo južna meja nepropustna.
Na hrvaškem notranjem ministrstvu zaradi zaupnosti podatkov niso želeli komentirati medijskega poročanja o namestitvi dodatnih policijskih enot ob meji na skrajnem jugu države.
Hrvaški premier Zoran Milanović je med današnjim obiskom na jugu države dejal, da je policija ob meji s Črno goro "za vsak primer".
"Moji kolegi so bili v četrtek v stiku s črnogorsko stranjo. Vedo, kaj so njihovi interesi in tukaj ne bodo peljali ljudi. Policija je tukaj za vsak primer, sicer pa bo meja v tem delu nepropustna," je izjavil Milanović med današnjim obiskom gradbeniških del na dubrovniškem letališču.
Pojasnil je, da na hrvaško-črnogorski meji begunci ne bodo mogli čez mejo, temveč bolj severno ob meji s Srbiji. "Vse to deluje, dokler Nemčija ne bo rekla dovolj - ne nam, temveč Grčiji in Turčiji," je dodal. Obenem je zavrnil trditve opozicije, da bodo tudi na jugu države odprli namestitveni center za begunce.
Lokalni novičarski portal dubrovnik.net je danes poročal, da je približno 20 policijskih kombijev s 160 policisti prispelo v policijsko bazo nedaleč od meje s Črno goro. Kot neuradno dodaja, naj bi bila njihova naloga preprečiti vstop v državo nekaj tisoč beguncem iz Sirije, Afganistana in Iraka, ki naj bi skušali priti preko Albanije in Črne gore na Hrvaško ter potem nadaljevati pot proti Nemčiji.
Za svoje trditve se sklicujejo na izjave iz črnogorske vlade, da pripravljajo namestitveni center za sprejem 2000 beguncev, kot tudi njihov prevoz do meje s Hrvaško. Center bo v kraju Krenza nedaleč od mejnega prehoda Božaj ob meji z Albanijo.
Število beguncev padlo
Agencija za begunce pri ZN je sporočila, da je število beguncev, ki prihajajo v Grčijo ta teden padlo zaradi slabega vremena, a ko se bo to izboljšalo, bo na evropska tla znova prišlo več ljudi, ki bežijo pred vojno. Letos je do zdaj v Grčijo prišlo skoraj 400.000 beguncev, okoli 520.000 pa jih je v Evropo prispelo prek Sredozemskega morja.