Britansko zunanje ministrstvo Hrvaško uvršča med nevarnejše države. Med napotki za potovanje omenja terorizem in organiziran kriminal. ''Do napadov lahko pride tudi v turističnih krajih,'' so zapisali. Obenem poudarjajo, da je stopnja kriminala nizka, nasilna kazniva dejanja pa so redka. Slovensko zunanje ministrstvo medtem nima ''podatkov o varnostnih razlogih zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.''
Britanske oblasti so previdnejše: opozarjajo na še vedno neraziskana minska polja na odročnih območjih, v gorah in na podeželju. Hrvaško letno obišče 267.000 Britancev, ki večinoma uživajo brez težav. Največ problemov je bilo ob sprejemih v bolnišnice, nekaj pa tudi s krajami potnih listin. Svetujejo, naj osebne dokumente vseskozi nosijo s seboj in na plažah ne puščajo dragocenosti. ''Številni hoteli imajo sefe,'' poudarjajo. Prav tako ne izključujejo pojav ponarejenih bankovcev, zlasti po 200 in 500 kun.
Omenjajo tudi tolpe, ki ob cesti prežijo na naivne turiste. Pod pretvezo, da imajo težave z avtomobilom, ustavljajo voznike. "Če priskočite na pomoč, vas lahko okradejo ali vam celo ukradejo vozilo," opozarjajo. Od bolezni omenjajo klopni meningitis in aids.
Atentati na ugledne osebnosti
O opozorilu pred poletjem se je razpisal tudi britanski BBC, kjer omenjajo ''atentate na številne ugledne osebnosti''. ''Zaslišali smo glasen pok,'' je povedala Irena Šurić, ki je 23. oktobra lani s hčerko jedla pico v restavraciji, minuto hoda oddaljeni od stavbe uredništva Nacional. ''Stekla sem ven in v smeri eksplozije. Videla sem zgoreli avtomobil, dim in trupli v plastičnih vrečah,'' je dodala. V eksploziji avtomobila bombe sta umrla urednik Ivo Pukanić in vodja trženja Niko Franjić. Številni verjamejo, da je Pukanić z življenjem plačal zgodbo o balkanski navezi tihotapcev cigaret.
Dva tedna pred atentatom sredi Zagreba je v prestolnici pod streli umrla 26-letna Ivana Hodak, hči znanega odvetnika. Policisti so po umoru na stopnišču domačega bloka prijeli domnevnega morilca – brezdomca, ki naj bi deloval sam. Poznavalci medtem trdijo, da je za njenim umorom mafija, piše BBC. Oče Zvonimir Hodak je v času hčerkinega umora branil zloglasnega Vladimirja Zagorca, pred kratkim obsojenega na sedem let zapora zaradi krajo draguljev, namenjenih za financiranje hrvaške vojne leta 1990. ''Želim si, da bi ubili mene. Hči so ustrelili kriminalci, ki jih je motila moja povezava z Zagorcem,'' je prepričan užaloščeni oče.
Po odmevnih umorih in številnih napadih na novinarje se je strah pred mafijo med prebivalci Hrvaške zakoreninil in še povečal. "Vojni dobičkarji so danes močni poslovneži, ki upravljajo z državnim aparatom,'' piše BBC. Britanski novinar je spoznal hrvaškega kolega Gorana Flauderja, ki naj bi ga zaradi pisanja o trgovini z orožjem kar šestkrat napadli. Meni, da so kriminalci dobro povezani s policijo, saj njegovih napadalcev niso nikoli našli. Trdi tudi, da tožilec ni sprožil postopka, saj se je bal za svoje življenje.
Izginili in umrli
O učinkovitosti hrvaških organov pregona so se mnogi – tudi v tujini – začeli spraševati o izginotjih, domnevnih ugrabitvah, ki so se v nekaterih primerih končala z najdbo trupla. Turisti, ki so jih po izginotju našli mrtve, so Britt Lapthorne, Irena Mlakar, Viera Malovikova, Andrew John Modistach in Peter Anthony Rushton. Njihove smrti so še danes ovite v skrivnost.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.