Hrvaški grozi bankrot, opozarjajo sindikati. Za katastrofalno javnofinančno stanje krivijo vlado, ki da še ni začela izvajati lastnih ukrepov proti recesiji. Izračunali so, da se je notranji dolg povzpel na 16 milijard kun, vsak mesec pa se poveča za dodatnih 600 milijonov. Če se bo ta trend nadaljeval, in vse kaže na to, da se bo, bo dolg do konca leta znašal že 20 milijard kun, opozarjajo sindikati.
"Ko doseže 20 milijard kun, vsi vemo, kaj sledi – razpad!" je dejal Ozren Matijašević iz zveze sindikatov. Od vlade pričakujemo hitre ukrepe, še posebej v velikih državnih podjetjih, je dejal. Če jih ne bo, bo ogroženih 237 tisoč delovnih mest, opozarja.
Vlada je sorazmerno pozno, šele v začetku marca, sprejela paket desetih protikriznih ukrepov. Vsi, razen enega rebalansa proračuna, so ostali zgolj mrtve črke na papirju, piše Index.hr. Sanader je socialne partnerje, sindikate in delodajalce pozval, naj reševanje te problematike pustijo za čas po lokalnih volitvah. Bile so preteklo nedeljo.
Z rekordnim zadolževanjem proti krizi
Danes pa je vlada naznanila nov ukrep, ki naj bi Hrvaško dvignil z gospodarskega dna. V tujini se bodo zadolžili za največjo vsoto od osamosvojitve dalje – 750 milijonov evrov. V ta namen bodo izdali takoimenovane državne euroobveznice. Finančni minister Ivan Šuker poudarja, da povpraševanje po njih močno presega ponudbo, premier Ivo Sanader pa odločitev hvali kot "uspeh vlade in vseh, ki se ukvarjajo z gospodarsko politiko". A hrvaški mediji so po vrsti kritični: vlada vodi državo v propad.
Index je ob tem izjemno oster. Namesto, da bi vlada že zdavnaj začela izvajati protikrizne ukrepe, so se Sanader in njegovi ministri "ukvarjali s slavnostnim prerezovanjem trakov, vsako kritiko pa so zavrnili kot del podle predvolilne kampanje. Tako so ocenili tudi nedavno opozorilo Svetovne banke, naj ne gradijo avtocest, saj ne morejo odplačati niti posojil za dozdajšnje delo."
Vse več kritik tudi iz tujine
BBC je Hrvaško označil za državo, ''prekleto zaradi kriminala in korupcije'', britansko zunanje ministrstvo pa jo je opisalo kot nevarno. Nato je The Economist kritiziral njeno gospodarstvo, U.S. News pa je 17. aprila objavil članek, v katerem jo je uvrstil med deset držav, ki jih finančna kriza najbolj ogroža. ''Njeno gospodarstvo v veliki meri temelji na turizmu, od česar se v državno blagajno steka 20 odstotkov bruto domačega proizvoda. Ker se bo finančna kriza letos poznala tudi na žepih turistov, bo letos Hrvaška zaslužila manj. Vlada tudi predvideva, da se bo brezposelnost dvignila za 12 odstotkov,'' piše v članku. Časnik priznava, da prezadolžena Hrvaška za zdaj vrača dolgove, ''vendar bi se to lahko v kratkem spremenilo''.
KOMENTARJI (467)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.