
Hrvaška vlada ne razmišlja o uvedbi vinjet za cestninjenje na avtocestah. Kot so pokazale različne raziskave, bi se namreč ob uvedbi vinjet prihodki od cestnin zmanjšali za približno 60 odstotkov, je potrdila tiskovna predstavnica hrvaškega ministrstva za morje, promet in infrastrukturo Marina Halužan.
Vinjete ne bi zmanjšale gneče
Uvedba vinjet po besedah Halužanove tudi ne bi zmanjšala gneče na avtocestah. "Uvedba vinjet ne bo rešila prometne obremenjenosti in ozkih grl v času turistične sezone. Primer za to so kolone na avtocestah v Avstriji, kjer poleg vinjet za vse predore in ostale cestninske objekte uvajajo sistem neposrednega plačila. S tem krijejo stroške upravljanja in vzdrževanja. Sicer pa so kolone vozil na avtocestah vsakdanje tudi v Nemčiji, ki nima sistema neposrednega plačila cestnin," je dejala.
Kot je dodala Halužanova, ima Hrvaška za razliko od Slovenije že skoraj sklenjeno mrežo avtocest, ki je v začetku leta 2008 presegla 1163 kilometrov. Hrvaška vlada po njenih besedah sledi trendu, ki prevladuje v EU in izhaja iz bele knjige kot temeljnega dokumenta prometne politike. Ta zagovarja sisteme neposrednega plačila cestnine z uravnovešenimi cestninami v Evropi.
Na ministrstvu so potrdili, da program hrvaške vlade za obdobje 2008–2011 predvideva uvedbo zimskih in poletnih cestnin na avtocestah ter letnih predplačil za uporabo avtocest z najmanj 50-odstotnim popustom.
Kot so sporočili iz Hrvaškega društva koncesionarjev za avtoceste s plačilom cestnin, se je promet vseh vozil na hrvaških avtocestah lani povečal za 5,9 odstotka. Lani je avtoceste na Hrvaškem uporabilo skoraj 50 milijonov vozil prve in druge kategorije, kar je 6,5 odstotka več kot leta 2006. Za 1,7 odstotka pa se je povečal promet ostalih vozil.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.