Hrvaški premier Andrej Plenković je na seji dejal, da gre za strateški projekt v okviru prometnega razvoja države do leta 2020. Kot je poudaril, bo izgradnja cestne povezave z Dubrovnikom in južno Dalmacijo olajšala in pospešila pretok ljudi in blaga na tej smeri.
Minister za morje, promet in infrastrukturo Oleg Butković je poudaril, da so nekaj več kot 260 milijonov kun (35 milijonov evrov) za izvedbo projekta načrtovali tudi v letošnjemu državnemu proračunu. Do leta 2020 bodo iz državne blagajne za projekt namenili nekaj manj kot dve milijardi kun (263 milijonov evrov).
Želijo, da EU prispeva 85 odstotkov sredstev
Butković je dodal, da je današnja vladna odločitev tudi sporočilo Evropski komisiji, da Hrvaška namerava zgraditi most proti Pelješcu. Pričakuje, da bo Evropska komisija sofinancirala cestno povezavo z več kot 360 milijoni evrov ali 85 odstotki.
Minister je ocenil, da je izgradnja mosta proti polotoku Pelješcu "najpomembnejši geostrateški projekt na Hrvaškem", ker bo omogočil teritorialno povezavo celotnega hrvaškega ozemlja.
Na delu jadranske obale pri Neumu nasproti Pelješcu je hrvaško ozemlje prekinjeno z izhodom Bosne in Hercegovine na morje in cestni promet proti jugu Hrvaške poteka čez ozemlje BiH, kar pogosto povzroča zastoje zaradi policijskega in carinskega nadzora.
Najprej bi gradili most
Projekt cestne povezave bo potekal v treh glavnih fazah. Najprej bodo gradili most proti Pelješcu, nato pristopne ceste do mosta ter na koncu obvoznico pri Stonu, ki se nahaja na drugi strani polotoka.
Hrvaško ministrstvo za promet je konec decembra prejelo potrdilo partnerstva za skupno pomoč pri pripravi projektov v evropskih regijah (Jaspers), da je projekt dobro pripravljen.
Za gradnjo mostu interes izkazali številni, tudi Kitajci in Južnokorejci
Za izgradnjo mosta proti Pelješcu, ki bo dolg 2,4 kilometra, je na prvem javnem razpisu interes izkazalo več družb z različnih koncev sveta, od Francije, Španije in Italije do Kitajske in Južne Koreje.
Butković je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril, da pričakujejo izbiro izvajalca del do poletja ter začetek gradnje mostu do jeseni 2017. Gradnja naj bi trajala tri leta, celotni prometni projekt pa naj bi bil končan leta 2021, je napovedal.
Kot je povedal, ne gre za "predvolilni trik", temveč za "strateški projekt, ki je v resni fazi". Dodal je, da ni več nobenih odprtih vprašanj z BiH, ko gre za izgradnjo mostu.
Izgradnjo mostu proti Pelješcu so običajno pred volitvami od leta 2005 že nekajkrat slovesno, tudi z manjšimi gradbenimi posegi, napovedovale nekatere prejšnje vlade HDZ. Na Hrvaškem bodo maja lokalne volitve.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.