Dražen Keleminec je v imenu Gibanja Ljubim Hrvaško – ne v EU je vložil kazensko ovadbo zoper hrvaško zunanjo ministrico Vesno Pusić. Razlog je njena izjava, ki jo je izrekla v oddaji o nedeljskem referendumu o vstopu Hrvaške v EU hrvaškega radia Antena. "Če bomo glasovali proti vstopu v Evropsko unijo, bomo imeli že naslednji teden nižjo bonitetno oceno, kar pomeni, da ne bomo mogli vračati svojih dolgov, pokojnine pa so odvisne od zdravega gospodarstva. Če ne morete vračati dolga, vam naraščajo obresti. Stvari so zelo jasne," je v sredo dejala Pusićeva.
V Gibanju za Hrvaško – ne v EU, ki združuje približno 15 večinoma desničarskih zunajparlamentarnih strank in društev, so prepričani, da je Pusićeva s svojo izjavo storila kaznivo dejanje grožnje volivcem in da je izkoristila svoj položaj v škodo hrvaških državnih interesov. "Od glavnega državnega tožilca Mladena Bajića zahtevamo, naj takoj sproži postopek na sodišču," je novinarjem dejal Keleminec, potem ko je okrog poldneva vložil kazensko ovadbo na sedežu državnega tožilstva v Zagrebu.
Keleminec, ki je bil član več različnih strank, je ocenil, da bi zavrnitev ovadbe pomenila, da hrvaška pravna država ne obstaja več. Nasprotniki vstopa Hrvaške v EU se v ovadbi sklicujejo na zakon, ki določa denarno kazen ali do leto dni zapora za tiste, ki med drugim "s silo, resno grožnjo, podkupovanjem ali na kakšen drug nezakonit način vplivajo na volivce".
Josipović poziva k udeležbi na referendumu
Medtem se na Hrvaškem nadaljuje javna razprava o članstvu v EU, ki zaradi nedeljskega referenduma intenzivno poteka od začetka leta. Predsednik države Ivo Josipović je danes znova pozval državljane, naj se referenduma udeležijo.
Josipović je dejal, da Hrvaška z vstopom v EU ne bo izgubila svoje suverenosti niti ne bo EU prevzela oblasti na Hrvaškem. "EU je skupnost, ki temelji na povsem drugačnem konceptu, ne na konceptu vladanja, temveč konceptu upravljanja. Hrvaška bo ena izmed 28 držav, ki bo upravljala z EU," je izjavil Josipović na današnji konferenci v Zagrebu, ki je bila posvečena članstvu države v Uniji.
Izguba suverenosti je eden najbolj pogostih argumentov proti članstvu v EU, ki ga izpostavljajo Gibanje za Hrvaško – ne v EU ter večina drugih nasprotnikov hrvaškega vstopa v Unijo.
Zadnje raziskave javnega mnenja, ki so jih objavili tri dni pred referendumom, kažejo, da bo 60 odstotkov anketirancev v nedeljo podprlo vstop države v EU, ki bo predvidoma 1. julija 2013.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.