Glavni direktor hrvaške policije Oliver Grbić in glavni državni tožilec Mladen Bajić sta potrdila začasna navodila za ukrepanje hrvaških policistov in državnih tožilstev, na podlagi katerih bodo ti organi posest marihuane, neprijavljenega orožja ali eksplozivne naprave obravnavali kot prekršek in ne kot kaznivo dejanje, kot je to bilo v preteklosti.
"Bilo je treba določiti pravila, da bi se hitro odzvali na odločitve sodišč in se izognili možnosti, da bi bil nekdo kaznovan za prekršek in se tako izognil, da bi ga za isto dejanje kaznovali še kot za kaznivo dejanje, za katero je tudi kazen večja," je pojasnil pravosodni minister Ivan Šimonović. Ni pa potrdil, ali bo posedovanje manjše količine lahkih drog prekršek tudi, ko bodo sprejeli novi kazenski zakon, ki naj bi ga jeseni poslali v javno razpravo.
Kazenske ovadbe za nasilje v družini in povzročitev hujših nesreč
Za družinsko nasilje bo predvidena kazenska prijava in ne več zgolj prijava sodniku za prekrške. Tudi za prometne nesreče se bodo pri sodniku za prekrške zagovarjali le tisti, ki so povzročili prometno nesrečo z lažjimi posledicami, medtem ko bodo proti tistim, ki so povzročili smrt, hude poškodbe ali zelo veliko gmotno škodo, vložili kazensko ovadbo.
Hrvaški mediji poročajo, da so začasna navodila delno tudi posledica odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu v primeru Maresti proti Hrvaški junija lani. Sodišče je opozorilo, da posamezniku za isto dejanje ni možno dvakrat soditi.
Armanda Marestija iz Pazina, ki se je sprl in fizično napadel neko osebo, je policija najprej prijavila sodniku za prekrške, potem pa je proti njemu vložila še kazensko ovadbo. Najprej ga je za isto dejanje sodnik za prekrške poslal za 40 dni v zapor, potem pa je sodišče v Pazinu odločilo, da mora prestati eno leto v zaporu, a mu je drugostopenjsko sodišče zmanjšalo kazen na sedem mesecev.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.