
Voditelji članic EU so tako prižgali zeleno luč za začetek pogajanj v začetku leta 2005.
Skladno z odločitvijo voditeljev bodo pristopna pogajanja med EU in Hrvaško potekala po načelu lastnih dosežkov slednje, njihov tempo pa bo odvisen izključno od napredka države pri izpolnjevanju meril za članstvo. Svet EU se bo dogovoril za pogajalski okvir, upoštevajoč izkušnje iz zadnjega kroga širitve, vrh pa od komisije zahteva pripravo ocene v tej smeri še pred koncem mandata 1. novembra. Komisija mora za Hrvaško pripraviti tudi predpristopno strategijo.
Nadalje je vrh med drugim poudaril, da mora Hrvaška polno sodelovati s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, na znanje pa je vzel njeno odločitev, da ekološko ribolovne cone v Jadranu "v nobenem vidiku" ne bo izvajala za članice EU. V tem kontekstu Evropski svet pozdravlja dogovor, sklenjen med Italijo, Slovenijo in Hrvaško na tristranskem srečanju v Bruslju 4. junija letos.
Sanader o optimističen glede pogajanj
Hrvaški premier Ivo Sanader je nadvse optimističen glede pristopnih pogajanj. Zagreb naj bi pogajanja, za katera so nekatere države potrebovale od 5 do 7 let, zaključila v dveh ali treh letih. " Evropska unija se bo morala odločiti, ali bo Hrvaška postala polnopravna članica leta 2007 ali ne. Naša ambicija pa je, da pogajanja končamo v dveh ali treh letih," je v Bruslju dejal Sanader.
Na Hrvaškem navdušeni
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je ob podelitvi statusa kandidatke Hrvaški dejal, da je članstvo v EU najpomembnejši strateški cilj Hrvaške. Danes smo napravili še en pomemben korak na poti proti članstvu v EU. Od danes je "naša država" tudi uradno kandidatka za članstvo v družini evropskih držav, ki so se odločile, da bodo ob ohranitvi svojih nacionalnih posebnosti "gradili svoj skupen jutri", je poudaril Mesić. Članstvo v EU je po njegovem strateški cilj ne te ali one vlade, te ali one stranke, temveč predvsem cilj države in državljanov.
Dejal je tudi, da je dolžnost vsakega, da predano in dosledno skrbi za čimprejšnji sprejem evropskih standardov, da Hrvaška postane moderna evropska država. Podelitev statusa kandidatke je po njegovem veliko priznanje, vendar pa se Hrvaška sedaj ne sme prepustiti samozadovoljstvu, še manj pa evforiji, saj državo čaka še sprejem številnih ukrepov. To, kar je pred nami, ne bo lažje od tistega, kar smo že naredili, je še poudaril.
Pred nami je čas, ko se moramo naučiti, da biti član družine držav ne pomeni izgubo svoje državnosti, pomeni pa obnašati se v duhu skupnih vrednot in vzpodbujanja skupnih interesov. Evropska unija nam lahko prinese mnogo dobrega, ampak nič ne bo "padlo z neba". To delamo zaradi sebe, je še poudaril Mesić. Dodelitev statusa kandidatke so v hrvaškem saboru pozdravili z aplavzom.