Evropski parlament je s 548 glasovi za in 43 proti potrdil resolucijo o napredku Hrvaške na poti v EU. Poslanci med drugim pozivajo hrvaško vlado k nadaljnji krepitvi boja proti korupciji in spodbujanju kulture politične odgovornosti.
Dokument tudi pozdravlja prizadevanja za spremembe ustave, reformo pravosodja in tesnejše sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
V Strasbourgu je bila tudi hrvaška premierka Jadranka Kosor, ki je izrazila upanje, da bo njena država junija že končala pogajanja. In kaj pravijo slovenski evroposlanci? Ivo Vajgl opozarja, da prelaganja na jutri ni in da mora Hrvaška delo opraviti v času pogajanj. Najbolj zahtevno je po njegovem poglavje, ki se nanaša na pravno državo. "Očitno je na tem področju veliko sumničenja v EU, da je treba preprečiti zgodbo, ki jo poznamo iz Bolgarije in Romunije, namreč, da pravni sistem ne funkcionira," je dejal. Tanja Fajon je pohvalila uspešno reševanje mejnih sporov med Slovenijo in Hrvaško ter dodala, da "nikakor kakršno koli risanje zemljevidov ne koristi hrvaškemu približevanju uniji in ne koristi odnosom med državama". Lojze Peterle pa je povedal, da ima Hrvaška sponzorje, ki jo močno podpirajo na poti v EU, so pa tudi države, ki širitvi niso naklonjene. Po njegovem so razmere drugačne, kot so bile v času, ko se je v EU vključevala Slovenija, pa tudi, ko so medse sprejemali Romunijo in Bolgarijo. Zdaj namreč vlada nekakšna "širitvena utrujenost".
Več si poglejte v videu, ki sta ga v Strasbourgu posnela Blaž Garbajs in Jure Rejec.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.