BBC je Hrvaško označil za državo, ''prekleto zaradi kriminala in korupcije'', britansko zunanje ministrstvo pa jo je opisalo kot nevarno. Nato je The Economist kritiziral njeno gospodarstvo, U.S. News pa je 17. aprila objavil članek, v katerem jo je uvrstil med deset s finančno krizo najbolj ogroženih držav. Na seznamu se je znašla na sedmem mestu, za petimi najbolj ogroženimi: Mehiko, Pakistanom, Ukrajino, Venezuelo in Argentino, torej v družbi petih držav, "ki jih je treba skrbno spremljati". Na drugi polovici popisa najbolj ogroženih so še Latvija, Kazahstan, Vietnam in Belorusija.
U.S. News izpostavlja, da je Hrvaška prezadolžena. ''Njeno gospodarstvo v veliki meri temelji na turizmu, od česar se v državno blagajno steka 20 odstotkov bruto domačega proizvoda. Ker se bo finančna kriza letos poznala tudi na žepih turistov, bo letos Hrvaška zaslužila manj. Vlada tudi predvideva, da se bo brezposelnost dvignila za 12 odstotkov.'' Časnik priznava, da Hrvaška za zdaj vrača dolgove, ''vendar bi se to lahko v kratkem spremenilo''.
BBC je minuli teden poročal, da so tudi turisti na Hrvaškem lahko tarča neselektivnih napadov, kar je utemeljil z lanskimi usmrtitvami sredi Zagreba, ko sta v bombnem napadu umrla solastnik in vodja prodaje Nacionala Ivo Pukanić in Niko Franjić, žrtev umora pa je bila tudi odvetniška pripravnica Ivana Hodak. Sicer pa je novinar BBC v prispevku z naslovom Hrvaška prekleta zaradi kriminala in korupcije poudarjal, da je "stopnja kriminala na Hrvaškem nizka, nasilni zločini pa izjema". Zadržke za potovanje je izrazilo tudi britansko zunanje ministrstvo.
Hrvaška diplomacija je nato poslala diplomatsko noto britanskemu veleposlaništvu v Zagrebu, saj je ocenila, da je del BBC-jevega teksta zlonameren in netočen ter da ne temelji na resničnem stanju. Britansko veleposlaništvo v Zagrebu je odgovorilo, da britansko zunanje ministrstvo svojim državljanom ni odsvetovalo potovanja na Hrvaško, ampak jih je zgolj opozorilo na teroristične grožnje in organiziran kriminal na Hrvaškem.
Medtem je hrvaška policija dala vedeti, da je Hrvaška varna za turiste, kar so utemeljili s statističnimi informacijami. Tudi premier Ivo Sanader je dejal, da je poročilo BBC "neresnično in napačno. Na Hrvaškem je v zadnjih letih vse več turistov iz Velike Britanije, ki so se lahko prepričali, da je Hrvaška najbolj varna država v Evropi," je med drugim dejal. V ponedeljek pa se je na spletni strani hrvaškega zunanjega ministrstva pojavilo opozorilo. Državljanom priporočajo, naj bodo previdni zaradi možnosti terorističnih napadov.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.