Hrvaška in Albanija sta danes tudi uradno postali članici zveze Nato, je sporočil ameriški State Department. Zavezništvo tako po novem šteje 28 članic, vstop dveh novink pa je že pozdravil tudi njegov predstavnik James Appathurai. "To so zelo dobrodošle novice," je dejal in dodal, da sta Albanija in Hrvaška zelo trdo delali na tem, da izpolnita Natove demokratične in vojaške standarde.
Hrvaška in Albanija bosta slovesno sprejeti v članstvo na jubilejnem vrhu Nata ob 60-letnici te organizacije. Potekal bo 3. in 4. aprila, in sicer v francoskem Strasbourgu ter nemških mestih Baden-Baden in Kehl. Nekaj dni pozneje pa bodo pred sedežem Nata v Bruslju slovesno dvignili albansko in hrvaško zastavo in tako v skladu s tradicijo tudi simbolno potrdili sprejem obeh držav v svoje vrste.
Država formalno postane članica Nata, ko pri State Departmentu v Washingtonu deponira listino o ratifikaciji pristopnega protokola. To je v imenu Hrvaške storila njihova veleposlanica v ZDA Kolinda Grabar Kitarović. Poleg hrvaških dokumentov je namestnik ameriške zunanje ministrice James Steinberg sprejel tudi albanske dokumente za vstop v Nato, ki jih je predal albanski veleposlanik v ZDA Alexander Sallabanda.
Sanader: Nekateri so zahtevali referendum ...
Hrvaški premier Ivo Sanader je dejal, da je Hrvaška prišla do cilja, za katerega si je prizadevala skoraj dve desetletji. "Če bi bila Hrvaška v Natu leta 1991 in 1992, ne bi prišlo do agresije," je poudaril. Spomnil je, da so "nekateri zahtevali referendum o Natu", ter dodal, da bi referendum preložil vstop Hrvaške v zavezništvo za nedoločen čas.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.