Hrvaška državljanka Dora Bilić je po šolanju v Londonu živela v vehabitski skupnosti v Gornji Maoči pri Brčkem, kjer je spoznala Senada Avdića - Čado. Ta je zapustil svojo tedanjo ženo in dva otroka, se poročil z Doro, leta 2012 pa sta skupaj odšla v Sirijo, kjer je on postal borec samooklicane Islamske države (IS).
Po bombardiranju Rake leta 2014 so se pojavile informacije, da je bil Dorin mož ranjen ali celo ubit. Dora pa se nahaja v enem od taborišč za ženske na sirsko-iraški meji, ki je pod nadzorom Kurdov, poroča Jutarnji list, ki navaja informacije iz krogov hrvaških varnostno-obveščevalnih služb. Taborišče želi čim prej zapustiti.
Zadnjič so jo videli pred 20 dnevi
Slobodna Dalmacija poroča, da so Doro zadnjič videli pred 20 dnevi v vasi Baguzu. To informacijo so dobili od državljanke BiH, katere osebnih podatkov iz varnostnih razlogov niso objavili, jih pa hranijo v uredništvu, oz. od njenih družinskih članov, ki živijo v tujini. "Doro Bilić poznam že od prej. Zadnjič sva se srečali v Baguzu pred 20 dnevi. Bila je živa. Kaj se je z njo zgodilo potem, ne vem, ker je kmalu po najinem srečanju prešla na ozemlje, ki ga nadzirajo Kurdi," je sporočila preko WhatsAppa.
To je prva informacija o usodi 32-letne hrvaške državljanke po petih letih. Njena družina je zadnje novice o njej slišala leta 2014 med bombardiranjem Rake. Informacije, ki so do Hrvaške prišle po neuradnih kanalih, so bile, da je Dora ranjena, njen soprog pa ranjen ali celo ubit.
Džihadistične neveste prosijo, če se lahko vrnejo domov
Hrvaški novinarji so o Dori začeli poizvedovati prejšnji teden. S sirsko-iraške meje namreč v zadnjih tednih prihajajo vse pogostejši apeli džihadističnih nevest, ki vlade svojih matičnih držav prosijo, naj jim dovolijo vrnitev. Med njimi so tudi tri Bošnjakinje – vsaka s po tremi otroki –, ki so v taborišču Roj blizu mesta Kamišlija.
"Prosimo vas, da nas sprejmete nazaj in nam date priložnost za novo življenje, če ne zaradi drugega, zaradi naših nedolžnih in mladoletnih otrok. Pripravljene smo sprejeti posledice naših napak, to je najmanjša težava. Vnaprej hvala," je zapisala ženska iz Sarajeva, ki jo je mož pri 18 letih odpeljal v Sirijo. Potem, ko so ga ubili, se je morala poročiti z nekim drugim pripadnikom IS.
Dorin oče Stipan in njen brat Antun sta sprožila uradni postopek za njeno vrnitev na Hrvaško. "Stopili smo v stik z veleposlaništvom in jih prosili, naj nam pomagajo. Brez podpore ministrstva ne moremo narediti ničesar. Želimo, da do Dore pride informacija, da ji družina želi pomagati," je povedal njen oče.

Irena predana radikalnemu življenju
Tudi Irena Horak, druga hrvaška državljanka, ki se je leta 2010 pridružila teroristični organizaciji Al Kaida, je po informacijah Jutarnjega lista živa in s svojimi otroki živi v Jemnu – na območju, ki ga obvladujejo pripadniki te organizacije. Irena je, za razliko od Dore, poročena z enim od vodij pri Al Kaidi, popolnoma predana življenju radikalnih islamistov in se ne namerava vrniti na Hrvaško.
Po podatkih hrvaških obveščevalnih služb je na območjih, ki jih nadzira Islamska država, v preteklih letih živelo sedem hrvaških državljanov, a samo ena od teh oseb ima izključno hrvaško državljanstvo. To je Dora Bilić. Ostalih šest oseb ima dvojno državljanstvo.
Potem ko so Kurdi na območju Sirije in Iraka premagali IS, so naredili več taborišč, v katere so namestili številne ženske in otroke, skupaj z nekaterimi borci IS. Večinoma gre za ženske, ki so v Sirijo ali Irak odšle s svojimi soprogi džihadisti, nekatere so tam tudi rodile otroke, nato pa postale vdove in se predale. Imenujejo jih džihadistične vdove.
Številne od teh žensk skrivajo svojo pravo identiteto, ker se bojijo kazenskega pregona, zato se predstavljajo z lažnimi imeni in lažno narodnostjo. Jutarnji hr. poroča, da je v teh taboriščih več sto žensk iz Velike Britanije, Francije, Belgije, Nizozemske, Kanade, Bosne in Hercegovine in že omenjena hrvaška državljanka Dora Bilić.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.