Hrvaški premier Zoran Milanović je danes odgovoril na ponedeljkovo pismo predsednika slovenske vlade Mira Cerarja v zvezi z arbitražno afero. Med drugim je poudaril, da "arbitražnega postopka ni mogoče nadaljevati ne v obstoječi niti v podobni obliki".
Kot so danes sporočili iz Banskih dvorov, je Milanović ugotovil, da sta "verodostojnost in integriteta arbitražnega postopka v celoti ogroženi". Zato na Hrvaškem menijo, da arbitražnega postopka ni možno nadaljevati.
Hrvaški premier je izpostavil, da si bo Hrvaška še naprej prizadevala za iskanje rešitev pri določanju mejne črte s Slovenijo na kopnem in morju v skladu z mednarodnim pravom. Dodal je, da je kljub incidentu v arbitražnem postopku potrebno nadaljevati z razvojem dobrososedskih odnosov dveh držav, ki sta zaveznici v Natu in partnerici v EU.
Spomnimo, da je premier Cerar hrvaškega kolega v ponedeljkovem pismu opozoril, da je izvedba arbitražnega postopka edina pot za pravično rešitev vprašanja o meji in temelj nadaljnjih dobrih sosedskih odnosov. Ob tem je Milanovića spomnil, da arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško vsebuje ustrezne mehanizme za nadaljevanje postopka ter da sta oba vpletena v prisluhe, slovenski sodnik na arbitražnem sodišču Jernej Sekolec in slovenska agentka Simona Drenik medtem že odstopila.
Kaj pravijo na Abrahamovo imenovanje?
Slovenija je danes imenovala predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama za novega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško. Zagreb je sicer v preteklosti večkrat poskušal doseči, da bi prav Meddržavno sodišče odločalo o mejnem sporu s Slovenijo, med drugim zato, ker se to sodišče pri sprejemanju odločitev opira le na mednarodno pravo. Slovenija pa je v arbitražnem sporazumu dosegla, da arbitražno sodišče o meji na morju odloča tudi po načelu pravičnosti.
Na imenovanje Abrahama so se na hrvaškem zunanjem ministrstvu odzvali, da bo Hrvaška še naprej spoštovala vsa pravila mednarodnega prava in mednarodnih sodnih postopkov.
Hrvaški radio danes ocenjuje, da so se z izbiro francoskega pravnika Abrahama potrdila medijska ugibanja, da bo slovenska vlada imenovala uglednega mednarodnega sodnika, ki naj ga Hrvaška ne bi mogla zavrniti.
Tako naj bi Ljubljana skušala prepričati Hrvaško in Evropsko komisijo, da je arbitražni postopek treba nemoteno nadaljevati kljub razkritim nepravilnostim v delovanju Abrahamnovega predhodnika Jerneja Sekolca, ki je postavil pod vprašanj neodvisnost in nepristranskost sodišča, dodaja radio.
Kaj pravijo na izjave Evropske komisije?
Na sedežu hrvaške diplomacije so potrdili, da so seznanjeni z današnjo izjavo tiskovne predstavnice Evropske komisije Mine Andreeve, kot tudi z novico, da je Slovenija imenovala predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama za novega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško.
"Spominjamo na ponedeljkove izjave (hrvaškega) premierja (Zorana) Milanovića, da bo Hrvaška izvajala svoje korake po relativno natančnih pravilih mednarodnega prava, ki jih bomo spoštovali, kot smo vedno spoštovali vsa pravila mednarodnega prava in mednarodnih pravnih postopkov," so dejali.
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.