Hrvaški sabor je s 118 glasovi za in enim vzdržanim sprejel predlog odločitve o sprejemu sporazuma in skupne izjave slovenskega in hrvaškega premierja o urejanju spora o meji med državama, kot je predlagal evropski komisar za širitev Olli Rehn. Odgovor so že poslali Evropski komisiji, kjer so izid glasovanje pozdravili. "To je pozitiven signal. Vendar predlog potrebuje podporo obeh strani," pa je poudarilo češko predsedstvo EU.
Uvodni Sanaderjev nagovor
Pred glasovanjem je poslance nagovoril hrvaški premier Ivo Sanader. "Kompromisni Rehnov predlog smo sprejeli, ko smo dobili potrditev od hrvaških strokovnjakov za mednarodno pravo, da odločitev o uporabi morskih območij in stika Slovenije z odprtim morjem ne more ogrožati odločitev o določanju mejne črte med Slovenijo in Hrvaško na podlagi mednarodnega prava."
Dejal je, da bo petčlansko arbitražno sodišče, ki ga predvideva Rehnov predlog, določilo mejo na podlagi mednarodnega prava, medtem ko bodo o uporabi morja in slovenskega stika z odprtim morjem odločali na podlagi mednarodnega prava, načela pravičnosti in dobrososedskih odnosov.
Izpostavil je tudi, da bo najbolje, če bi Slovenija umaknila blokado hrvaških pogajanj z Evropsko unijo, "vprašanja meje pa potem ni treba urediti, preden bo Hrvaška vstopila v EU. Slovenija je vstopila v Nato in EU z odprtim vprašanjem meje s Hrvaško in Hrvaška je z vstopom v Nato tudi pokazala, da je mogoče zaslužiti članstvo v evroatlantskih integracijah z odprtimi vprašanji."
Kot je dejal, je v času vstopa Slovenije v EU bila sporna meja zunanja meja EU, medtem ko bo spor o meji med Zagrebom in Ljubljano, če ga ne bodo rešili do vstopa Hrvaške, manj pomembno vprašanje, ker bo šlo za notranjo mejo EU. Spomnil je, da imata Nemčija in Nizozemska več desetletij star spor o meji, kar ni ovira za njihovo dobro sodelovanje. Ocenil je še, da je slovenska blokada pogajanj nepotrebna in večkrat poudaril pomembnost odnosov s "prijatelji iz Slovenije".
Sanader je še poudaril, da nihče ni zanikal, da obstaja odprto vprašanje med državama, toda "mi želimo to vprašanje rešiti na podlagi mednarodnega prava in ne po principu vi imate večji del Jadranske obale, pa dajte nam (Sloveniji) manjši del. To bi bilo tako imenovano načelo pravičnosti in zato ga ne moremo sprejeti“, je še bil jasen Sanader.
Nekaj za Slovenijo, nekaj za Hrvaško
Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je dejal, da pomeni predlog kompromis za Hrvaško, ker upošteva urejanje spora o meji na podlagi mednarodnega prava, medtem ko posebne interese in potrebe Slovenije zadovoljuje v delu, ki govori o uporabi morskih območij in njenega stika z odprtim morjem na podlagi omenjenih načel pravičnosti in dobrososedskih odnosov. Dodal je, da je za Slovenijo pomemben tudi del predloga, ki govori, da noben izmed hrvaških dokumentov v pogajanjih z EU ne more prejudicirati meje, ter da bo izhodiščni datum za določanje meje 25. junij 1991.
Jandroković je še dejal, da Rehnov predlog sporazuma nakazuje na dejstvo, da bodo takoj, ko ga bosta podpisali obe državi, pogovori Hrvaške za vstop v EU odblokirani.
Kaj bo rekla Slovenija?
Slovenska politika medtem še ni usklajena. Hrvaške oblasti pred lokalnimi volitvami vseskozi poudarjajo, da Rehnov predlog pomeni zmago, Slovenija pa se je vsega lotila bolj počasi in previdno. Slovenski premier Borut Pahor bo na srečanju parlamentarnih strank prihodnji torek predlaga sprejm "tistih dopolnil k Rehonovem predlogu za rešitev spora o meji s Hrvaško, ki so bistvenega pomena za Slovenijo".
KOMENTARJI (399)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.