Nekdanjega gospodarskega ministra in podpredsednika hrvaške vlade Damirja Polančeca je danes zjutraj prijela policija in na njegovem domu v Koprivnici, kasneje pa tudi v njegovi hiši v Zagrebu. Kot je sporočila hrvaška policija, je Polančec predmet preiskave Menedžer oziroma zaradi smuljivega posla med Podravko, madžarskim podjetjem MOL in madžarsko banko OTP. Policija dodaja, da obstaja utemeljen sum, da so osumljenci zlorabili svoj položaj z namenom da bi protizakonito pridobili premoženjsko korist, hkrati pa naredili veliko škodo družbi Podravka.
Policija je na domu Polančeca začela preiskavo že ob 6. uri zjutraj. Pri tem je zasegla nekatere dokumente in osebni računalnik, hkrati pa so policisti osumljencu odvzeli prostost. Iz družinske hiše v Koprivnici so ga policisti z vklenjenimi rokami odpeljali malo pred poldnevom. Policisti, ki so ga odpeljali. Pri tem je Polančec novinarjem le dejal "se bomo slišali".
Okoli pol druge ure popoldan so policisti začeli preiskavo tudi v stanovanju v Zagrebu, pri tem pa je bila navzoča le osumljenčeva hčer, ki tam živi. Med preiskavo je prišel tudi sam Polančec, ki je tokrat novinarjem dejal, da še ni čas za pogovore, da pa bo tudi za to kasneje več časa. Po hišni preiskavi so Polančeca policisti odpeljali na sedež posebne skupine tožilcev za boj proti organiziranemu kriminalu (USKOK). Tja je prišel tudi njegov odvetnik Anto Nobilo.
Hrvaški mediji neuradno poročajo, da naj bi Polančeca prijeli zaradi sumlivega kredita, ki ga je banka OTP odobrila Podravki. Hkrati mediji tudi poročajo, da naj bi bil prijet tudi zagrebški odvetnik Zoran Marković. Hrvaški minister za pravosodje Ivan Šimonović je povedal, da je po njegovih podatkih nekdanji podredsednik vlade prijet v povezavi z razširjeno preiskavo poslov v Podravki.
Polančec se je lani še v času, ko je bil podpredsednik vlade, ki jo je vodil Ivo Sanader, pogovarjal z madžarsko družbo MOL. Ta je delna solastnica hrvaške naftne družbe Ina. Svoj položaj naj bi izkoristil zato, da bi pomagal Podravki, saj naj bi ji grozil sovražen prevzem. Predstavnikom madžarske družbe naj bi povedal, da menedžerji Podravke potrebujejo 34,2 milijona evrov, da bi tako odkupili Podravkine delnice in tako preprečili sovražen prevzem. Kmalu zatem je Podravka dobila posojilo, s čimer so bili pokriti stroški nakupa 10,6-odstotnega deleža Podravke, ki ga je kupilo podjetje Fima Ami s sedežem na Malti. Lastnik slednjega podjetja pa naj bi bil prav prijeti Marković.
Preiskovalci naj bi sumili, da je Polančec vedel, da Podravka nima nobenih težav in da je vedel za namero vodilnih v Podravki, da odkupijo večinski delež družbe. Zato je tudi osumljen, da je delal v škodo Podravki. Polančec je v zadnjih dneh večkrat komentiral njegovo vpletenost v afero, pri tem pa je nenehno zatrjeval, da je nedolžen.
Stranka suspendirala Polančeca
Zaradi preiskave se je sestalo tudi predsedstvo stranke HDZ, ki je Polančeca suspendiralo in proti njemu začelo disciplinski postopek. Odločitev so sprejeli enoglasno, so še dodali v strankinem sporočilu za javnost.
Spomnimo
Policija je 21. oktobra zaradi suma goljufije z vrednostnimi papirji prijela nekdanjega in sedanjega predsednika uprave Podravke Darka Marinca in Zdravka Šestaka ter še štiri druge osebe. Preiskovalni sodnik je za šesterico odredil pripor, njihovi odvetniki pa so se na odločitev pritožili. Trenutno je v priporu le še Šestak.
Skupina je osumljena finančne prevare, s katero naj bi si poskušali prilastiti delnice družbe Podravka. Osumljeni naj bi poskušali s finančnimi transakcijami prek podjetij Fima Ami in SMS od leta 2006 kupiti Podravkine delnice. Z več kreditnimi pogodbami bi lahko Podravko oškodovali za kar 250 milijonov kun, sem pa je vključeno posojilo družbi SMS v višini 65 milijonov kun.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.