Neurje, ki je zajelo hrvaško obalo od severa do juga, še ni reklo zadnje. Medtem ko se v Istri razmere nekoliko umirjajo, za jug Dalmacije še vedno velja rdeče, torej najvišje, vremensko opozorilo.
V torek je sicer največ težav povzročal izredno močan jugo. Najhuje je bilo na območju Labina v Istri, kjer so sunki dosegali hitrosti tudi 156 kilometrov na uro, je poročal vremenarski portal istramet.hr. V Splitu je izmerjena hitrost vetra presegla 134 kilometrov na uro. To je največja zabeležena hitrost juga v tem stoletju in tretja največja v največjem dalmatinskem mestu v zadnjih 60 letih.
Veter je podiral drevesa, odnašal strehe in fasade s poslopij ter prevračal zabojnike za smeti in druge predmete na ulicah. Obseg škode bodo lahko ugotovili, ko se bo neurje umirilo.
Rekord: 10,87 metra visok val
Na morju so zaradi močnega vetra nastali rekordno visoki valovi. Največjega, ki je tudi rekordno visok val v Jadranskem morju doslej, so v torek popoldne zabeležili pri otoku Sveti Andrija blizu Dubrovnika – dosegel je 10,87 metra, je objavil hrvaški hidrografski inštitut.
Večmetrski valovi so metali plovila ob obalo, več plovil se je potopilo. Spletni portal istramet.hr je objavil fotografijo čolna, ki ga je neurje vrglo med mize in stole gostinskega lokala ob obali v Rovinju.
Morje poplavilo obalo
Poleg padavin in močnega juga vzdolž hrvaške obale težave povzroča tudi izredno visoka plima. Pod vodo so nižje ležeči deli obale, plaže, hiše in poslovni prostori v številnih hrvaških mestih od Rovinja do Dubrovnika, vključno z otoki. V Splitu so poplavljene številne ulice, pa tudi prostori znamenite Dioklecijanove palače. Na Korčuli so včeraj valovi zalivali most, ki je sicer štiri metre nad morjem.
V Kaštelih pri Splitu je morje poplavilo celotno obalo in doseglo hiše. Prebivalcem so zato v torek začeli deliti vreče s peskom, je poročal portal dalmacijadanas.hr.
Zaradi slabega vremena po navedbah Hak tudi danes ne obratuje večina trajektnih, ladijskih in katamaranskih povezav. Hrvaški radio je poročal, da so danes vnovično vzpostavili redno trajektno linijo med Splitom in otokom Brač.
Po napovedih hrvaškega hidrometeorološkega zavoda se bo jugo danes umiril, postopoma bo zapihal zmeren zahodnik. Še ves dan pa je pričakovati obilno deževje, predvsem v Dalmaciji.
Trajekt se je za las izognil trčenju s pomolom
Nesreči pa se je za las izognil trajekt na Visu, ki so ga močni vetrovi in valovi potiskali proti pomolu. Trku se je ognil le za nekaj decimetrov. Kapitan trajekta Petar Hektorović, 61-letni Ante Granić, je za Slobodno Dalmacijo povedal, da v svoji 30-letni poklicni karieri česa takšnega še ni videl.
"Bili smo pripravljeni in vedeli smo, kaj nas čaka, ampak nihče ni mogel predvideti sunek vetra s hitrostjo 40 vozlov v trenutku, ko smo obračali trajekt, da bi lahko pristali na Visu," je povedal.
Nesrečo je po pisanju hrvaških medijev preprečila njegova hitra in spretna reakcija. "Ves čas spremljamo vremenske napovedi in videli smo, da so opozarjali pred okrepljenim jugom," dodaja Granić, ki v svojem dejanju ne vidi ničesar posebnega: "Predvidili smo celoten potek poti, ampak nihče ni mogel pričakovati takšne sunke. Plujem že več kot 30 let in takšnih sunkov vetra še nisem doživel".
Dodal je, da so valovi na poti med Hvarom in Visom dosegali tudi šest metrov. Pot so zato malce prilagodili in iskali mirnejše morje. "Moram povedati, da je bilo vse pod nadzorom. Potniki med potjo niso bili v nevarnosti," je povedal.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.