Začele so se šolske počitnice in dopusti in veliko ljudi se rado odpravi na izlete oziroma potovanja. Če boste počitnice preživeli v domovini, veste koliko boste plačali za določen izdelek, kaj pa, ko se odpravite v tujino?
Cene življenjskih potrebščin v EU namreč močno variirajo. Cene živil se gibajo od 63 odstotkov povprečja EU na Poljskem, do 145 odstotkov povprečja EU na Danskem. Po podatkih Eurostata je bila raven cen primerljive košarice živil in brezalkoholnih pijač v EU leta 2015 več kot dvakrat višja v najdražji članici v primerjavi z najcenejšo članico Unije.
V EU je lani imela najvišje cene za živila in nealkoholne pijače Danska (145 odstotkov povprečja EU), sledila ji je Švedska (124 odstotkov), Avstrija (120 odstotkov), Irska in Finska (obe 119 odstotkov) in Luksemburg (116 odstotkov).

Na drugi strani pa so najnižje cene zabeležili na Poljskem (63 odstotkov povprečja EU), v Romuniji (64 odstotkov), Bolgariji (70 odstotkov), Litvi (78 odstotkov) ter na Češkem in Madžarskem (obe 79 odstotkov).
Za kruh in kosmiče se cene gibajo od 53 odstotkov v Bolgariji do 175 odstotkov na Irskem. Tobačni izdelki so skoraj štirikrat dražji v Veliki Britaniji (218 odstotkov) kot pa v Bolgariji (50 odstotkov).
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.