Nosorogom v Južni Afriki kaže zelo slabo. Divji lovci so zaradi neizmerne želje po velikih zaslužkih neizprosni. Cena za kilogram roževine namreč še vedno znaša okoli 60.000 evrov. Vsako leto zaradi tega ubijejo na stotine nosorogov, varuhi rezervatov pa nato pogosto zaman rešujejo hudo ranjene živali. A včasih jim vendarle uspe.
O enem zadnjih takšnih primerov poročajo iz rezervata Lombardini. Tam so pred dnevi našli štiri leta staro nosoroginjo. Kar nekaj dni je ležala v mlaki krvi, brez rogov, a je bila še živa. Kot poročajo predstavniki rezervata, so ji divji lovci zadali ogromno rano, veliko skoraj pol metra. Tako velike rane na nosorogih niso zdravili že vsaj tri leta, pravijo veterinarji. Nosoroginji so v veliki meri optimizma nadeli ime Hope, kar v prevodu pomeni upanje, nato pa se lotili zahtevne operacije. Odstranili so mrtvo tkivo, nato so rano zaprli. "Če rešimo Hope, jo uspemo vrniti v naravo, da nadaljuje svoje življenje in ima mladiče, potem smo naredili še en korak k ohranitvi vrste," pravi Gerhard Steenkomp z pretorijske univerze. Samico so premestili na območje drugega rezervata, veterinarji pa še ocenjujejo, da bo potrebovala vsaj leto dni zdravljenja.
V Južni Afriki naj bi živelo skupno več kot 20.000 nosorogov, a povpraševanje po roževini nosoroga je še vedno zelo veliko v nekaterih delih Azije, kjer velja za statusni simbol. Predvsem na Kitajskem in Vietnamu pa kljub temu, da ni nobenih dokazov, še vedno menijo, da ima zdravilni učinek.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.