Protesti v nekdanji britanski koloniji, Hongkongu, ki sedaj spada pod Kitajsko in deluje po načelu ’ena država, dva sistema’, trajajo že od junija. Začeli so se zaradi predloga zakona, ki je predvideval, da bi zločince izročili Kitajski. Sedaj je voditeljica Hongkonga Carrie Lam naznanila, da bodo tudi uradno umaknili zakonski predlog. Že julija je sicer zakon, ki je sprožil zgodovinske proteste, označila za ’mrtvega’.
Formalni umik predloga je naznanila le nekaj dni po tem, ko je vztrajala, da nikoli ni prosila kitajske vlade za dovoljenje za odstop, čeprav so na dan prišli posnetki, na katerih trdi, da bi odstopila, če bi le lahko. Mnogi so predlog zakona sicer videli kot poskus spodkopavanja avtonomije Hongkonga. Njegov umik je bil eden izmed petih ključnih zahtev protestnikov – zahtevajo tudi, da ne uporabljajo besede izgred za opisovanje demonstracij, da izpustijo vse aretirane protestnike in da raziščejo domnevno nasilje policije. Njihova najpomembnejša zahteva pa je klic po demokraciji, saj želijo, da bi Hongkonžani imeli pravico, da sami izberejo svoje voditelje.
Demonstracije je v zadnjih mesecih sicer nemalokrat zasenčilo nasilje protestnikov, kar so mnogi mladi označili za potrebno, da bi pridobili pozornost vlade, saj so se mirna zborovanja izkazala za neučinkovita. Lamova je ostro obsodila nasilje in poudarila, da se mora končati, da lahko sploh vzpostavijo dialog, iz Pekinga pa so zagrozili, da ne bodo le križem rok opazovali situacije, če se ta nadaljuje oziroma poslabša.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.