Mednarodno finančno središče so pretekli tedne pretresale množične demonstracije, na katerih so protestniki zahtevali umik predloga zakona, ki bi omogočil izročanje osumljencev hujših kaznivih dejanj Kitajski.
Napetosti v polavtonomnem mestu so se znova zaostrile davi, ko so manjše skupine mladih in zamaskiranih protestnikov zasedle tri glavne prometnice, ki so jih blokirali s kovinskimi in plastičnimi ovirami.
Protestniki vdrli v parlament
Skupina protestnikov je večino dneva poskušala vdreti v zgradbo zakonodajnega sveta (LegCO), kot se imenuje tamkajšnji parlament. Steklena vrata na poslopju so poskušali razbiti s kovinskim vozičkom, po več urah poskusov pa se jim je uspelo prebiti noter. Večina protestnikov je dogajanje le opazovala in so še naprej mirno protestirali.
Stotine ljudi je potem vstopilo v prostore parlamenta in s sprejom popisali stene z napisi, kot na primer "Hongkonška vlada je sramota". Izobesili so tudi nekdanjo hongkonško zastavo, še iz časov, ko je Hongkong bil britanska kolonija. Policija se je umaknila in se s protestniki ni spopadla, oni pa naj bi uničevali pohištvo, računalnike in druge stvari v prostorih parlamenta.
V prostorih, kjer se vlada sestaja, so v kantonščini na stene napisali "Ni izgrednikov, je samo tiranija", s seboj pa so prinesli tudi plakat "Drugega načina ni". Novinarji CNN, ki so v samem osrčju dogajanja, poročajo, da je bilo policistov veliko več kot protestnikov, ki so vdrli v zgradbo in da bi jih lahko z lahkoto obvladali. Fernando Cheung, pro-demokratični poslanec, je dejal, da so se policisti umaknili, da bi javnost videla, kaj se tam dogaja. "Do zdaj so protesti potekali zelo razumno in mirno," je dejal Cheung, ki dodaja, da razume, da so mladi ljudje obupani in se počutijo, kot da jim je življenje pogoltnil režim.
Eden izmed protestnikov je za BBC dejal, da ne gre samo za sporni predlog zakona, temveč za nekaj globljega – avtonomijo Hongkonga. "Vse, kar zdaj počnemo, ima tveganje. Ampak ljudje so pripravljeni tvegati," je dejal.
Hongkonška vlada je obsodila nasilje protestnikov. "Skrajni protestniki so z ekstremnim nasiljem vdrli v kompleks zakonodajnega sveta," so zapisali. "Ti protestniki so resno ogrozili varnost policistov in drugih ljudi. Takšna nasilna dejanja so nesprejemljiva za družbo," so poudarili.
Hongkonška policija uresničila svojo obljubo
V videoposnetku, ki so ga objavili na svoji spletni strani, je hongkonška policija sporočila, da bodo izpraznili območje okrog parlamenta. "V primeru oviranja ali upiranja bomo uporabili primerno silo," je dejal tiskovni predstavnik policije. Protestnikom so sicer sporočili, da naj zapustijo stavbo, ostro pa so obsodili tudi njihovo nasilje in nasilen vstop.
Eden izmed protestnikov znotraj parlamenta je sicer nagovoril množico in jih pozval, da tam ostanejo do jutra, pri tem pa je dobil veliko podpore. "Če odidemo zdaj, nas bodo označili za izgrednike. Če ostanemo tukaj in zasedemo parlament, lahko zakonodajalce pripravimo, da imajo sestanek o zakonu o izročitvi," je dejal.
Po tem, ko so se sprva ob vdoru protestnikov umaknili, so se policisti organizirali in z uporabo solzivca ter pendreki počasi praznili območje okoli parlamenta in napredovali proti zgradbi. Dopisnik CNN Matt Rivers, ki je v Hongkongu, je poročal, da je policija delovala precej odločno in da so vse, ki so bili tam, tako protestnike, kot tudi novinarje, uspeli spraviti na omejeno območje.
Protestniki izdali manifest z desetimi zahtevami
Protestniki iz notranjosti okupiranega parlamenta so izdali manifest z desetimi zahtevami. Med drugim zahtevajo odstop štirih uradnikov, ki so bili vpleteni v predlog zakona o izročitvi Kitajski, splošno volilno pravico in preiskavo policijskega nasilja med protesti. Prav tako so oblasti pozvali, da izpustijo vse protestnike, ki so jih aretirali med protesti 9. junija in da ta datum postane državni praznik. Zahteve so prebrali na glas.
Kaj se je dogajalo danes?
Protiizgredniški policisti, opremljeni s čeladami in ščiti, so proti protestnikom posredovali v predelih Admiralty in Vančaj. Malo pred slovesnim dvigom zastave, s katerim so obeležili obletnico vrnitve, so se policisti spravili na protestnike, ki so blokirali eno od cest.
Oblasti so sporočile, da so morali do večera v bolnišnico odpeljati 43 udeležencev protestov in policistov. Med slednjimi jih je 13, ki so jih protestniki polili z neznano tekočino.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.