V nasilju v Siriji, ki je izbruhnilo marca lani, je po podatkih Združenih narodov umrlo že več kot 7500 ljudi, večinoma civilistov. V zadnjem mesecu je bilo tarča najhujših napadov mesto Homs, ki ga je v sredo obiskala tudi generalna podsekretarka ZN za humanitarne zadeve Valerie Amos z delegacijo sirskega Rdečega polmeseca. "Homs je popolnoma uničen," je dejala Amosova. Dan po njenem obiski pa so sirske sile po besedah sirijskih aktivistov v Homsu ubile najmanj 44 ljudi.
Najbolj prizadeto četrt Homsa Baba Amr je sicer med boji večina prebivalcev zapustila. Številni so zbežali v bližnjo vas Abel, kjer so dobili pomoč Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC).
Odstop, ki nosi veliko veljavo
Uporniki so medtem dosegli premik na političnem področju, saj je odstop naznanil najvišji predstavnik sirskega režima doslej. Namestnik sirskega ministra za nafto Abdo Husameldin je sporočil, da s položaja odstopa zaradi nasilnega zatiranja protivladnih protestov. Dejal je, da se zdaj pridružuje revoluciji, v kateri sodelujejo ljudje, "ki zavračajo nepravičnost in brutalno kampanjo režima, ki poskuša zatreti zahteve ljudi po svobodi in dostojanstvu". Na posnetku, ki so ga posneli in na spletu objavili sirski aktivisti, je Husameldin obsodil Kitajsko in Rusijo, zaveznici režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, in poudaril, da "nista prijateljici sirskega ljudstva, ampak partnerici v pobijanju sirskega prebivalstva".
Odstop Husamenida je pozdravil vodja opozicijskega nacionalnega sveta Burhan Galjon, ki je obenem izrazil pričakovanje, da bo odstopu namestnika ministra za nafto sledilo še večje število vladnih predstavnikov in politikov.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.