V spomin na izbris homoseksualnosti s seznama duševnih bolezni danes obeležujemo dan boja proti homofobiji in transfobiji. Svetovna zdravstvena organizacija je homoseksualnost z omenjenega seznama izbrisala 17. maja 1990, vsako leto na ta dan pa potekajo številne prireditve tudi v Sloveniji.
Svet Evrope proti vsakršni diskriminaciji
Generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Thornbjorn Jagland je ob tem pozval vse Evropejce, vlade in organizacije za človekove pravice k ukrepom, ki bodo končali diskriminacijo istospolnih, biseksualcev in transseksualcev.

Kot je v sporočilu za javnost spomnil Jagland, so države članice SE lani sprejele priporočila o ukrepih proti diskriminaciji na osnovi spolne usmerjenosti ali spola. Tudi skupina eminentnih oseb, ki jo je ustanovil SE, je nedavno v Carigradu opozorila, da se istospolni, biseksualci in transseksualci še vedno soočajo z globoko zakoreninjenimi predsodki po vsej Evropi, v nekaterih evropskih državah pa prihaja tudi do kršitev njihovih pravic, svobode izražanja ter svobode združevanja.
"Evropa je spregovorila. Poznamo težave, vemo, kaj je narobe, in vemo, kaj moramo narediti. Vse Evropejce, vlade in organizacije za človekove pravice danes pozivam, naj se od besed usmerijo v dejanja, s katerimi se bo končala diskriminacija istospolnih, biseksualcev in transseksualcev. Skrajni čas je, da ideje spremenimo v dejanja. Evropa mora ukrepati," je v sporočilu za javnost pozval Jagland.
EU pozvala k prenehanju nasilja nad LGBT skupnostjo
Tudi visoka predstavnica EU Catherine Ashton je v imenu EU v sporočilu za javnost poudarila, da so vsi ljudje, brez diskriminacije, upravičeni do vseh človekovih pravic, ter pozvala države sveta, naj prenehajo z nasiljem, kazenskimi sankcijami in kršitvami človekovih pravic proti posameznikom na podlagi njihovega spola ali spolne usmerjenosti.

"Po vsem svetu se v povezavi s spolno usmerjenostjo dogajajo hude kršitve človekovih pravic. Istospolni, biseksualci in transseksualci so še vedno žrtve preganjanja, diskriminacije in slabega ravnanja, pogosto ob prekomerni uporabi nasilja. Na svetu je še 80 držav, kjer so istospolni odnosi kaznivo dejanje, ponekod je za to zagrožena celo smrtna kazen. To ni združljivo s človekovimi pravicami," je še zapisano v sporočilu za javnost visoke predstavnice EU.
V Sloveniji več prireditev, tudi Poroke brez meja
Društvo za integracijo homoseksualnosti (DIH) in aktivistično-umetnostna skupina Transformator sta na Prešernovem trgu v Ljubljani organizirala poročni sejem oz. Poroke brez meja, ki so jih uprizarjali igralci skupine Transformator. Neformalno so se lahko poročili vsi, ki so to želeli ne glede na spol. V ta namen so organizirali tudi izposojevalnico poročnih predmetov, denimo šopkov, vlečk in klobukov.
Še pred sejmom porok so se v preddverju ljubljanske Fakultete za družbene vede v okviru zaključnega AntiFa dogodka predstavile različne nevladne organizacije in iniciative civilne družbe, med njimi tudi Legebitra, društvo, ki zagovarja istospolno usmerjene, biseksualne in transspolne posameznike. Zvečer so na sedežu društva odprli retrospektivno razstavo Legebitrinega dela od leta 1998 do danes.
Oče ideje o obeleževanju dneva boja proti homofobiji je francoski borec za pravice temnopoltih in homoseksualcev Louis-Georges Tin. Idejo je predstavil leta 2004, leto pozneje pa so na ta dan že potekale prve aktivnosti, piše na uradni spletni strani omenjenega dneva. Leta 2006 so dan podprli številni Nobelovi nagrajenci, umetniki, akademiki in politiki, prvič pa je bila organizirana tudi gej parada v Moskvi.
Mnenja o istospolno usmerjenih ljudeh so različna, dejstvo pa je, da je še vedno veliko takšnih, ki njihovo usmerjenost obsojajo. Kako se počuti homoseksualni otrok, ki ga okolica obsoja in mu govori, da je gej, medtem ko sam niti ne ve, kaj ta beseda pomeni? Kako se počuti, ko svet pričakuje, da se bo vedel kot moški, čuti pa kot ženska? O tem smo se pogovarjali z Muryjem, pevcem, ki je nastopil v šovu Slovenija ima talent.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.