Francois Hollande bo kot novi francoski predsednik zaprisegel 15. maja, njegov predhodnik Nicolas Sarkozy pa se bo poslovil. A med nekaterimi evropskimi voditelji in drugimi zagovorniki varčevalnih ukrepov je njegova zmaga povzročila kar nekaj nejevolje. Zakaj? Zato, ker Hollande nasprotuje varčevalnim ukrepom, prav tako ne kaže pretirane želje po reformi pokojninskega sistema. In seveda tisto, kar je peščico najbolj zbodlo v oči – zagovarja višje davke za bogate. Torej, na kratko: Hollande deluje kot tipičen evropski socialist, poroča spletna stran businessinsider.com in dodaja, da ga ljudje dojemajo kot nekoga, ki živi v fantazijskem svetu, v katerem bo denar pričaral iz nič, pri tem pa bo ignoriral zahteve trgov po ostrih varčevalnih rezih.
Novinarji omenjene spletne strani pišejo, da je to napačno razmišljanje in da ljudem ni treba biti na nogah zaradi Hollandove zmage. Izkušnje in primeri v Evropi kažejo, da trgi (še) ne nagrajujejo strogih varčevalnih ukrepov. Svoje trditve podkrepijo s primerom Španije. Država je pred kratkim napovedala precej ostre načrte reform, kljub temu pa donosi niso bili tako visoki, kot so pričakovali. Zato novinarji omenjene strani menijo, da se v tem trenutku ni treba preveč obremenjevati s francosko domačo politiko.
Kaj lahko pomaga?
V evroobmočju je namreč pomembna politika evroobmočja in evropske centralne banke (ECB), poroča omenjena spletna stran. Torej ne, kdo je na oblasti v posamezni evropski državi, temveč konkretni ukrepi, ki jih sprejema na primer evropska centralna banka. Tako je dolgoročna operacija refinanciranja (LTRO), ki jo je sprejela ECB, do neke meje učinkovita, saj je nekoliko umirila bančni sistem, ki se je znašel v težavah.
Kar bi prav tako lahko pomagalo, je korak k boljši ureditvi finančnih transferjev, fiskalne unije in evropskih obveznic. In prav na teh področjih je Hollande na dobri poti, poroča omenjena spletna stran.
"Torej, pozabite na njegovo notranjo politiko,“ poroča businessinsider.com in dodaja, naj se ljudje na Hollanda osredotočijo kot na silo, ki bo razdrla vladajočo tvorbo "Merkozy“ (nemška kanclerka Angela Merkel, ki zagovarja varčevanje, in njen zdaj že nekdanji kolega Nicolas Sarkozy). Z uničenjem "Merkozyja" bi Hollande morda lahko Evropo povedel iz trenutne uničujoče politike, ki zaostruje dolžniško krizo, ob tem pa države potiska še globlje v recesijo, zaključi omenjena spletna stran.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.