Odvetniki obsojenega so že napovedali pritožbo. Mihail Hodorkovski, ki je v zaporu od leta 2003, je tako dobil še dodatnih šest leta zapora, kar pomeni, da bo v zaporu vse do leta 2017.
Hodorkovski je bil nekoč na čelu naftnega giganta Jukos, zdaj pa je najbolj znan ruski zapornik. Leta 2005 je bil skupaj z nekdanjim poslovnim partnerjem Platonom Lebedevom obsojen na osemletno zaporno kazen, in sicer zaradi goljufije in utaje davkov.
Hodorkovski pa se je spet znašel na sodišču, saj so ruski tožilci trdili, da je na račun Jukosovih podružnic skupaj z Lebedevom ukradel več kot 218 milijonov ton nafte, ki jo je Jukos proizvedel med letoma 1998 in 2003. Nafta naj bi bila vredna okoli 27 milijard dolarjev. Hkrati so ga obtožili pranja denarja, v višini 16 milijard ameriških dolarjev.
'Nisva izgubila upanja'
Hodorkovski, ki je konec branja sodbe dočakal v stekleni kletki v sodni dvorani, je izrek kazni pospremil z nasmehom, prav tako mirno pa je dodatnih šest let v zaporu sprejel Lebedev. V sodni dvorani je bilo slišati vzklik Hodorkovskijeve matere: "Prekleti bodite vi in vaši otroci!" in ki je tudi dejala, da je sodnik s tem dejanjem osramotil poklic sodnika.
Obramba Hodorkovskega je pozneje prek posebne spletne strani objavila izjavo: "S tem primerom sva dokazala, da v Rusiji ni moč polagati upanja v sodni sistem za zaščito pred vladnimi uradniki. A nisva izgubila upanja, prav tako pa ga ne bi smeli izgubiti najini prijatelji." Ob tem je nekdanji prvi mož Jukosa in za krajši čas najbogatejši Rus sarkastično pripomnil, da je "Čurovo pravilo" še vedno zelo živo. S tem je namignil na izjave predsednika ruske volilne komisije Vladimirja Čurova, ki je pred leti dejal, da ima (takrat še predsednik) Vladimir Putin "vedno prav".
Ostri odzivi: To ni kazen, to je primer brezpravja
Obramba obeh obtožencev se je na sodbo ostro odzvala. "To ni kazen, to je primer brezpravja," je novinarjem po koncu branja sodbe dejal njun odvetnik Jurij Shmidt. "Sodstvo je bilo pod pritiskom izvršne veje oblasti, ki jo sedaj vodi Putin," je dodal.
Ostro se je odzvala tudi ena najbolj glasnih ruskih bork za človekove pravice Ljudmila Aleksejeva. "Gre za kruto in sramotno kazen, ki kaže na popolno odsotnost neodvisnosti sodstva v Rusiji. Neodvisno sodišče ne bi v tem absurdnem primeru nikoli izreklo takšne kazni," je povedala.
V znamenju zaskrbljenosti in razočaranja so tudi prvi odzivi iz tujine. Nemška vlada je tako zatrdila, da je nad sodbo "zelo zaskrbljena". "Ves proces in sama kazen sprožata resna vprašanja glede spoštovanja do pravne države in predstavljata korak nazaj na poti modernizacije Rusije, ki jo je napovedal predsednik Dmitrij Medvedjev," so sporočili iz Berlina.
Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je nad sodbo izrazil "globoko razočaranje". "Sodba je v bistvu postala emblematski simbol vseh sistemskih težav v ruskem pravosodju," je dejal in dodal, da gre za dokaz neuspeha Rusije pri sprejemanju vrednot 21. stoletja.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.