18-letni študent Abia Uchenna Alexandro iz Nigerije je 12. novembra letos pripotoval na Hrvaško, da bi se udeležil petega svetovnega univerzitetnega prvenstva v Pulju. V tekmovanju v namiznem tenisu je zastopal Zvezno tehnološko univerzo Owerri. Po koncu tekmovanja se je skupaj s štirimi prijatelji vrnil v Zagreb, od koder bi moral 18. novembra poleteti v Istanbul ter nato domov v Lagos.
S prijateljem Ebohom Kennethom Chineduo sta dan pred odhodom prispela v hrvaško prestolnico, kjer sta si uredila nočitev v enem izmed hostlov ter nato odšla na sprehod po mestu. "Pred vstopom na tramvaj naju je zaustavila policija. Odpeljali so naju na policijsko postajo. Poskušala sva jim razložiti, kdo sva ter da so najini dokumenti v hostlu. Policisti se niso zmenili za najine besede," je za zurnal.info povedal Eboh Kenneth Chinedu.
"Hodi ali pa streljam!"
"Ne vem, koliko je bila ura, bila je noč. Odpeljali so naju s policijske postaje in naložili v kombi. Nato so naju odpeljali na neznano lokacijo. Dva policista sta nama rekla, da naju peljejo v Bosno. Nato se je kombi zaustavil in policisti so naju porinili v grmovje. Nisem želel nadaljevati poti v gozd, vendar mi je eden od policistov rekel, da bo streljal, če se ne bom premaknil," je povedal Eboh Kenneth.
Nigerijska študenta sta bila prestrašena, saj nista vedela, kaj se jima dogaja. Migranti, ki so jih hrvaški policisti skupaj s študentoma nagnali v gozd, so ju vodili do migrantskega centra v Veliki Kladuši. Tam sta Abia Uchenna Alexandro in Eboha Kenneth Chinedu še danes, kljub temu, da so organizatorji tekmovanja v Pulju potrdili, da sta študenta nastopila na unverzijadi. "Najina potna lista ter vse druge stvari so v Zagrebu. Iz centra sem uspel poklicati kolega, ki se je z nama udeležil tekmovanja in ga prosil, naj nama pošlje potna lista. Ne veva, kaj narediti, saj nama viza za Hrvaško poteče danes."
Z Univerzitetnega športnega komiteja, ki je organiziral svetovno prvenstvo v Pulju, so sporočili, da so o primeru obveščeni. Predstavnik komiteja Alberto Tanghetti je povedal, da je na tekmovanju sodelovalo pet državljanov Nigerije, in sicer štije tekmovalci ter profesor. Vsi so tudi imeli urejene vize.
"Študenta sta bila na tekmovanju, imela sta hrvaško vizo, povratne letalske karte iz Zagreba v Istanbul ter iz Istanbula v Lagos. Na tekmovanju ju je tudi posnela hrvaška televizija. V nedeljo, 17. novembra, sta potovala v Zagreb, saj sta naslednji dan imela let v Istanbul. Sedem dni kasneje sem prejel klic iz centra za migrante v Veliki Kladuši, da se pri njih nahajata študenta iz Nigerije, ki ju je hrvaška policija izgnala v Bosno in Hercegovino. Ne razumem, kako se je to zgodilo, saj je bila policija v Pulju obveščena o njunem bivanju na Hrvaškem," je povedal Thanghetti in dodal, da bo o tem obvestil hrvaško policijo.
Policija: Nismo zabeležili izstopa omenjenih oseb iz države
Na drugi strani pa hrvaški uradni organi poročajo o povsem drugačni zgodbi. Hrvaška policija je potrdila, da je peterica vstopila v državo 12. novembra ter se udeležila športnega tekmovanja. Po zagotovilih policije, sta državo zapustila profesor in tekmovalec, medtem ko je eden od sodelujočih zaprosil za azil.
Policija pa trdi, da nima podatkov o tem, da bi državo zapustila omenjena Nigerijca, ki sta končala v begunskem taborišču v Veliki Kladuši. "16. novembra sta se prijavila v hostel in ga 18. zapustila. Poravnala sta vse račune, vzela stvari in dokumente ter odšla neznano kam. Prav tako nismo zabeležili njunega izstopa iz države, zato ne moremo govoriti o okoliščinah njunega prihoda v BiH," je povedala tiskovna predstavnica hrvaškega ministrstva za notranje zadeve Marina Mandić. Ob tem je dodala, da policija preiskuje možnost zlorabe prihodov na športna tekmovanja.
Glede tekmovalca, ki je zaprosil za azil pa je povedala, da se je 18. novembra zglasil v Prvi policijski postaja Center Zagreb in povedal, da je izgubil potni list. "V zaključenem postopku je dobil dovoljenje za izstop iz države, vendar se je 27. novembra vrnil v isto policijsko postajo in zaprosil za azil. Trenutno se nahaja v sprejemnem centru za iskalce mednarodne zaščite Porin. Nigerijski državljan je medtem še poskušal vstopiti v Slovenijo, vendar so ga zavrnili."
KOMENTARJI (794)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.