Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo v Beli hiši sprejel preživele in njihove starše nekaterih največjih šolskih pokolov po ZDA in se zavzel za oboroževanje šolskih uslužbencev.
Trump, ki je prišel v Belo hišo s pomočjo denarja orožarskega lobija Nacionalne orožarske zveze (NRA) in je med kampanjo je obljubljal, da bo neomajno ščitil pravico Američanov do orožja, se je po smrti 17 dijakov srednje šole v Parklandu na Floridi očitno omajal vsaj v izjavah, doslej pa je podprl tudi nekaj ukrepov proti orožju, ki sicer po ocenah kritikoh množičnih pokolov po ZDA ne bodo ustavili, vendar pa za Trumpa pomenijo velik premik.
Preživelim v pokolih v srednji šoli Columbine leta 1999, osnovni šoli Sandy Hook 2012 in srednji šoli v Parklandu pretekli teden, ki jih je skupaj z njihovimi starši poslušal več kot uro, je dejal, da razmišlja o oborožitvi uslužbencev šol, kar bi strahopetce odvrnilo od napadov.
"Učitelji, spretni z orožjem, bi lahko preprečili pokole," je povedal Trump in dodal: "Če bi imeli učitelje, spretne z orožjem, bi ti lahko zelo hitro končali napad." Prepričan je, da območje brez pištol za "strahopetne norce" pomeni "napadimo!". Za idejo o oboroževanju učiteljev po poročanju BBC sicer stoji NRA.
Skupina 40 ljudi, med katerimi je bilo šest preživelih dijakov, njihovi starši in starši umrlih v strelskih napadih, je Trumpov predlog sprejela z mešanimi odzivi. Nekateri so idejo podprli, drugi so se odločno zavzeli proti.
Med nasprotniki je tudi Mark Barden, čigar sin je umrl v strelskem napadu na osnovno šolo v Connecticutu leta 2012. "Šolski učitelji imajo že zdaj več kot dovolj odgovornosti in ne potrebujejo še orožja, ki jemlje življenja," je dejal Barden. Tudi Andrew Pollack, čigar hči Meadow je umrla v zadnjem napadu, je zelo kritičen. "Kot država smo pogubili svoje otroke. Jezen sem," je povedal po poročanju BBC.
Trump predlog o oboroževanju šolskih delavcev zanika
Na kritike, da vzpodbuja oboroževanje šolskih uslužbencev, se je Trump že odzval na Twitterju, kjer je zapisal, da ni nikoli rekel, naj učitelji nosijo orožje. "Dejal sem samo, naj možnost za uporabo orožja dobijo posebno izkušeni in vojaško usposobljeni učitelji, katerih je okoli 20 odstotkov," je tvitnil.
Trump je doslej namignil na podporo ostrejšim varnostnim pregledom kupcev orožja in prepoved naprav, ki polavtomatske puške spremenijo v avtomatske, svojim gostom v Beli hiši pa je prikimaval, ko so mu razlagali, da bi bilo potrebno dvigniti starostno mejo za nakup orožja z 18 na 21 let.
Demokratska senatorka iz Kalifornije pa bo predlagala zakon za dvig starostne meje za nakup orožja v trgovinah, kar seveda izpušča nakupe na sejmih, po internetu in zasebno. Njen republikanski kolega iz Pensilvanije Pat Toomeyd bo medtem predlagal uvedbo varnostnega pregleda kupcev tudi na orožarskih sejmih in po internetu.
Orožarski lobi v ZDA stopa v ofenzivo
Teden dni po zadnjem velikem šolskem pokolu v ZDA se je (pričakovano) začel sicer oglašati tudi največji orožarski lobi NRA. Ta se je znašel pod hudim pritiskom dijakov iz Parklanda, ki so preživeli napad 19-letnega Nikolasa Cruza. NRA po pokolu pričakovano odločno podpira idejo predsednika Donalda Trumpa o oboroževanju učiteljev in nasprotuje vsem drugim ukrepom.
Trump je v sredo sprejel prizadete v odmevnih šolskih pokolih po ZDA in jim predstavil zamisel, da bi morale imeti šole stalno oboroženo prisotnost, saj naj bi to pomagalo ustaviti pokole. Navdušenja v sredo ni bilo, je pa navdušenje nad tem danes izrazil NRA.
Glavni izvršni direktor lobija Wayne LaPierre je na zborovanju konservativcev dejal, da je nasprotovanje oboroženi prisotnosti na šolah popolna neumnost. Tiskovna predstavnica NRA Dana Loesch pa je celo izjavila, da osrednji mediji obožujejo množične pokole, saj nič ne dviguje gledanosti bolj kot objokane bele matere ameriških otrok.
Skupna fronta NRA in desničarskih medijev v ZDA z napadi na dijake, ki zahtevajo spremembe, na osrednje medije, na demokrate in nasprotnike orožja se tako krepi. Trump je zaenkrat nekje med navzkrižnim ognjem, saj je tvitnil, da podpira dvig starostne meje za nakup orožja z 18 na 21 let, čemur NRA glede na današnjo izjavo odločno nasprotuje. "To bi starim od 18 do 20 let vzelo ustavno pravico do samozaščite," so sporočili iz NRA.
Trump je bil v svojih jutranjih tvitih danes razpršen na vse strani. Najprej je napadel "lažne" medije, ki poročajo o njegovi podpori oboroževanju učiteljev, in zagotovil, da tega ni nikoli izjavil. A že v naslednjem tvitu je storil natanko to.
Tvitnil je namreč, da bolni strahopetci ne bodo nikoli napadali šol, če bodo vedeli, da je na njih veliko oboroženih učiteljev in drugih. "Problem rešen ... treba je biti ofenziven, defenziva ne deluje," je ugotovil Trump, ki je sicer že med predsedniško kampanjo obljubljal, da po njegovi zmagi v ZDA ne bo več kraja, kjer bi bilo orožje prepovedano, vključno z vrtci.
Za nasprotnike orožja v ZDA je polnjenje šol z orožjem primerljivo z gasilcem, ki ogenj gasi z bencinom. Glede drugih Trumpovih predlogov, ki so smiselni, pa opozarjajo, da so besede eno in dejanja drugo. Trump namreč zdaj zagovarja tudi prepoved naprav, ki polavtomatske puške spreminjajo v avtomatske, in poostren varnostni nadzor nad kupci orožja, predvsem z vidika duševnega zdravja.
Dijaki obljubljajo, da ne bodo pozabili
Vsi ti in podobni predlogi so bili podani tudi po pokolu 26 predšolskih otrok in odraslih v Newtownu, a se ni nič zgodilo. Predsednik ZDA je bil takrat Barack Obama, proti kateremu so nasprotniki vodili propagando, da želi Američanom vzeti orožje. Če je kakšen premik mogoč, je mogoč sedaj, ko imajo popolno oblast v Washingtonu zagovorniki orožja, ki jih bo orožarski lobi težje označil za liberalne tolovaje.
Nasprotnikom orožja ostanejo na voljo protestna zborovanja in volitve. Dijaki iz Parklanda, ki so v torek in sredo obiskali svoje državne kongresnike v prestolnici države Tallahassee, obljubljajo, da ne bodo pozabili.
Dijakinja Delaney Tarr je izjavila, da so govorili s kongresniki, od njih pa so dobili le zagotovila, da jih bodo imeli v mislih. "Vemo, kaj hočemo. Hočemo reformo, zakonodajo po zdravi pameti in spremembe. Dovolj nam je lepih misli in molitev. Vsakemu kandidatu, ki bo sprejel denar od NRA, obljubljamo, da se bomo spravili nanj," je dejala.
Republikanski voditelji, ki imajo v Tallahasseeju večino od leta 1999, so napovedovali, da bodo enkrat v prihodnosti morda dvignili starostno mejo za nakup orožja, dali več denarja za zdravljenje duševnih bolezni in podaljšali čakalne dobe za nakup pušk.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.