
Potem ko sta iraška policija in ameriška vojska v noči na četrtek vdrli in preiskali dom člana sveta prehodne iraške vlade Ahmeda Čalabija in več uradov njegove stranke Iraški narodni kongres, je Čalabi danes sporočil, da prekinja odnose z ameriško upravo v Iraku. Čalabi je potrdil preiskavo na svojem domu v Bagdadu in pristavil, da so se pri tem za las izognili spopadu z njegovimi varnostniki.
Čalabijevi pomočniki so povedali, da so med preiskavami, za katere niso imeli naloga vojaki in policija, zasegli več računalnikov in dokumentov. Čalabijev pomočnik Haider Musavi je Američane obtožil, da želijo v času pred oblikovanjem iraške vlade izvajati politični pritisk na Čalabija, ker je začel javno kritizirati ameriško upravo v Iraku.
"Moji odnosi z ameriško upravo v Iraku ne obstajajo več. Če se zdi ameriški upravi potrebno z orožjem napasti moj dom, si lahko le mislite stanje odnosov med ameriško upravo in iraškim ljudstvom," je dejal Čalabi. Ob tem je pozval ameriškega predsednika Georgea Busha, naj takoj prenese oblasti na Iračane.
Več mrtvih v nočnih spopadih
V noči na četrtek je v Karbali prišlo do novih spopadov, ZDA pa zanikajo, da bi ob sirsko-iraški meji bombardirale poročno slovesnost.
Med koalicijskimi vojaki in milico skrajnega šiitskega voditelja Al Sadra je v noči na četrtek v Karbali prišlo do novih spopadov. Pri tem je bilo po besedah bolnišničnih virov ubitih devet iraških civilistov, 16 pa je bilo ranjenih, med njimi so tudi ženske in otroci.

O incidentu danes poročajo tudi iz Bagdada, kjer so neznanci odvrgli več ročnih granat. Pri tem je bil ubit ameriški vojak, trije so bili ranjeni. Druge podrobnosti še niso znane.
Špansko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je bil španski vojaški konvoj pri kraju al Hamza južno od Divanije napaden iz zasede. Pri tem je bil ubit iraški upornik, en španski vojak pa je bil lažje ranjen.
ZDA zanikajo napad na poročno slavje

Ameriška vojska je v sredo zvečer potrdila, da v sredo v zgodnjih jutranjih urah v puščavi na zahodu Iraka v bližini meje s Sirijo izvedla vojaško akcijo na neko hišo, kjer naj bi se skrivali tuji borci. Pri tem so vojaki naleteli na odpor, zato so potrebovali vojaško podporo iz zraka. Med akcijo pa so med drugim odkrili večjo količino orožja, dva milijona iraških in sirskih dinarjev, tuje potne liste in satelitski radio, so v sporočilu za javnost zapisale koalicijske sile v Iraku.
Po trditvah očividcev pa so ameriški helikopterji izvedli napad na poročno slavje in pri tem ubili 41 civilistov. Po podatkih bolnišničnih virov je bilo ubitih najmanj 21 ljudi, 34 pa ranjenih, med njimi 14 huje.
Predstavnik koalicijskih sil je danes potrdil, da je med operacijo ameriške vojske v noči na sredo na zahodu Iraka blizu meje s Sirijo umrlo 41 ljudi, vendar kot poudarjajo naj ne bi šlo za napad na poročno slavje.
ICRC obsodil ameriško prekomerno uporabo sile v Iraku
Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je obsodil prekomerno uporabo sile ameriške vojske v Iraku, potem ko so se pojavile vesti, da je bilo med ameriškim napadom na zahodu Iraka ubitih 41 Iračanov, ki so se udeležili poročnega slavja.
Po besedah tiskovne predstavnice ICRC v Iraku predstavlja prekomerna uporaba sile kršitev mednarodnega humanitarnega prava. Ameriška vojska sicer trdi, da ni napadla svatov, ampak zatočišče tujih borcev v bližini meje s Sirijo na zahodu Iraka. Televizijski servis agencije AP je sicer predvajal posnetke okrvavljenih trupel, številnih zavitih v odeje. Med njimi je bilo tudi več trupel otrok.
Berlusconi upravičuje prisotnost Italijanov v Iraku

Italijanski premier Silvio Berlusconi je v poslanski zbornici potrebo po ohranitvi italijanskih enot v Iraku upravičil s potrebo po podpori ZN v tej državi kot tudi boja proti terorizmu. "Italija ocenjuje, da je njena naloga, pa tudi vprašanje njene časti, da do konca ostane ob boku tistim, ki branijo Ustanovno listino ZN v Iraku," je dejal Berlusconi, ki je ob tem ostro kritiziral opozicijo, ki v predlogu zahteva umik kakih 3000 italijanskih vojakov iz Iraka.
Dejal je tudi, da bo v prvih treh tednih junija Varnostni svet ZN sprejel novo resolucijo, ki bo dala mednarodno legitimiteto novi iraški vladi, z njo pa se bo tudi spremenila pravna podlaga tujih enot v Iraku s tem, ko bo razglasila konec okupacije. Resolucija bo po njegovih besedah tudi določila vlogo ZN in mandat večnacionalnih sil pod združenim poveljstvom.