Proces razglasitve delegatskih glasov za enega ali drugega kandidata je začela zvezna kongresnica s Havajev Tulsi Gabbard, ki je gibanje nasprotnika Clintonove v tekmi za demokratsko nominacijo senatorja iz Vermonta Bernarda Sandersa označila za gibanje ljubezni, ki se ga ne da zaustaviti ali poraziti.
Predstavniki držav in ozemelj so nato po abecednem vrstnem redu delili delegatske glasove, vmes je kakšen ošvrknil republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, predvsem pa so delali reklamo svoji državi.
Večina je poudarjala raznolikost in države, ki imajo še kaj indijanskih plemen, so to posebej izpostavile. Najbolj glasno je bilo pri New Yorku, ki se je pohvalil, da tam stanuje nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton, ob njem pa tudi prihodnja predsednica ZDA Hillary Clinton.
Takrat so se prvič zares glasno v dvorani zaslišali vzkliki "Hillary!, Hillary!". Med objavo rezultatov so vsi hvalili Sandersa in njegovo kampanjo, vendar pa so prav tako vedno poudarili, da glasove oddajajo "naslednji predsednici ZDA".
Tako je storil tudi Sandersov Vermont, ki je glasove oddal zadnji mimo abecednega vrstnega reda, ko je Clintonova na živahni razglasitvi osvojenih delegatskih glasov v dvorani Wells Fargo že krepko presegla potrebno mejo 2383 glasov.
Nato je Sanders izpolnil pričakovanja in prosil, da se pravila konvencije suspendirajo oziroma se na rezultate pozabi in se Clintonovo razglasi za kandidatko z aklamacijo.
Dvorana je eksplodirala od navdušenja in Clintonova, ki bo nominacijo uradno sprejela z govorom ob koncu konvencije v četrtek, se je vpisala v zgodovino.
Konvencija se je nato nadaljevala z govori, pri čemer je glavna zvezda Bill Clinton.
Republikanska konvencija je zaradi Melanie Trump in Clevelanda minila tudi v znamenju Slovenije, podobno pa je minil tudi drugi dan demokratske konvencije v Philadelphii.
Uvodoma je nastopil upokojeni senator slovenskega rodu iz Iowe Tom Harkin, pred Clintonom pa je bila na sporedu senatorka slovenskega rodu iz Minnesote Amy Klobuchar.
Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton se je zbranim predstavil kot zbegani moški, ki si brez žene še čevljev ne bi znal zavezati. "Srečal sem dekle," je začel in opisal leto 1971, ko jo je opazil na univerzi Yale ter buljil vanjo, dokler ni pristopila in rekla, da naj se ji potem vsaj predstavi.
Opisal je, kako jo je moral trikrat prositi za roko, preden je privolila, ter mojstrsko nizal zvezne države, v katerih je naredila to in ono v korist manjšin in revnih. Ob omembi države so namreč njeni delegati skočili na noge in ploskali.
Republikanskega predsedniškega kandidata ni omenil z imenom, vendar je izpostavil razlike v pristopu do različnih vprašanj. Med drugim je spomnil, da se njegova soproga ne norčuje iz invalidov, ampak jim pomaga, kar so potrdili tudi govorniki invalidi, ki so znova izpostavili dejstvo, da je Clintonova veliko bolj "privlačna" v živo na štiri oči, kot pa deluje na govorniškem odru ali pred kamerami.
Clinton je opisal, kako je žena spremenila stranko zaradi vietnamske vojne, se preselila k njemu v Arkansas, kjer je predavala in začela s predšolskim programom za revne otroke. "Če bi sedeli tam kot jaz, skozi neštete pogovore ob večerji, bi se prepričali, da ženska ne zna mirovati, ampak nenehno išče načine za izboljšanje zadev," je dejal in zagotovil, da ne zna odnehati niti po porazih, iz katerih se nekaj nauči in prilagodi.
Republikance, ki jo napadajo, je spomnil, kako so sodelovali z njo pri raznih projektih, še ko je bila prva dama in kasneje senatorka iz New Yorka. "Kako uskladiti to podobo s podobo, ki jo slikajo republikanci? Nemogoče, ker ena je resnična, druga pa karikatura in ker se z resnično podobo ne morejo spopasti, delajo karikaturo," je dejal.
Obama naj bi jo prosjačil za sprejem položaja državne sekretarke skoraj kot sam za njeno roko, vendar ga je sprejela in Clinton je zagotovil, da je bila odločitev pravilna ter naštel dosežke na področju boja proti podnebnim spremembam, boja za pravice žensk, mir na Bližnjem vzhodu in še kaj. Govor je sklenil s pozivom Američanom, naj volijo zanjo, ker jim bodo njihovi otroci za to hvaležni.
Clinton, katerega mandat so zaznamovale tudi zunajzakonske afere, je svoje delo opravil odlično in požel velik aplavz.
Sandersovi podporniki se ne dajo
Potem ko je tudi senator iz Vermonta in najresnejši tekmec Clintonove v boju za predsedniško kandidaturo Bernard Sanders izrekel podporo Clintonovi, se je skupina njegovih delegatov in privržencev demonstrativno odpravila iz dvorane v bližnji novinarski šotor, kjer so posedli in več kot uro razlagali svojo pravico.
Trdili so, da je igra nameščena v korist Clintonove, ki je zmagala menda s prevarami, in izražali zvestobo senatorju, ki jih je že večkrat pozval, naj nehajo in se pridružijo ostalim demokratom v boju proti republikancu Donaldu Trumpu.
V dvorano se nato niso mogli več vrniti, ker so jim prepovedali vstop.
Demonstracije so se nadaljevale tudi v bližnjem parku Franklina Delana Roosevelta, odkoder so protestniki spet skušali preplezati varnostno pregrado okrog celotnega kompleksa, ki poleg dvorane Wells Fargo zajema še dva ali tri športne stadione in ogromna parkirišča. Nekaj so jih policisti aretirali.
Tem protestnikom se je zvečer pridružila skupina okrog 1000 ljudi, ki je šla spet v hudi vročini od mestne hiše sedem kilometrov navzdol proti dvorani Wells Fargo. V njej so bili nasprotniki policijskega nasilja, organizacija pohoda pa je bila zanimiva. V prvih vrstah so lahko hodili le temnopolti, belci pa so morali hoditi na začelju, kot nekoč obratno v sredstvih javnega prevoza v času rasne segregacije.
Po združitvi obeh skupin je prišlo do sežiga izraelske zastave. Vzdušje je še "dopolnilo" prerivanje med nasprotniki in zagovorniki pravic homoseksualcev, policija pa je za nekaj časa zaprla promet podzemne železnice na progi do Wells Farga. Vozili so se lahko samo tisti z akreditacijami.
Sanders protestov zase več ne podpira, kar pa ljudi ne moti, saj imajo veliko na duši.
Poročil o nasilju do večera ni bilo, malce pa jo je skupil komentator televizije Fox Geraldo Rivera, ki ga protestniki dobro poznajo s podobnih prireditev po ZDA, saj jih redno daje v nič. Tokrat ga je nekdo polil s škafom vode, drugi pa so kričali, naj ga bo sram.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.