Tujina

Hezbolahove rakete še globlje

Bejrut, 04. 08. 2006 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
4

Pripadniki Hezbolaha so na izraelsko mesto Hedero izstrelili več raket, kar je napad najgloblje na ozemlje Izraela.

Izraelska vojska je napadla cestne povezave severno od Bejruta.
Izraelska vojska je napadla cestne povezave severno od Bejruta. FOTO: Reuters

V napadu na mesto, ki leži približno 80 kilometrov od meje z Libanonom, po poročanju izraelske televizije Chennel 2 ni bil nihče ranjen.

Medtem Izrael nadaljuje napade na libanonske cilje. V letalskem napadu v bližini libanonske meje s Sirijo je umrlo najmanj 33 ljudi, med njimi največ sirskih Kurdov. V napadih izraelskih letal, ki so izstrelila najmanj tri rakete na tovornjake s sadjem na kmetiji v bližini vasi Qaa, je bilo ranjenih še 20 civilistov, ki so jih prepeljali v sirsko bolnišnico. Izraelska vojska je sporočila, da so napadli stavbi, v katerih naj bi Hezbolah hranil orožje. To je bil drugi najbolj krvav napad izraelske vojske od nedeljskega napada na neko stavbo, v kateri je umrlo 54 civilistov.

Izraelski napad na kmetijo v bližini vasi Qaa je drugi najbolj krvav od začetka spopadov.
Izraelski napad na kmetijo v bližini vasi Qaa je drugi najbolj krvav od začetka spopadov. FOTO: Reuters
Izrael je že dopoldne močno bombandiral Libanon. Izraelsko letalstvo je v štirih urah izvedlo več kot 30 zračnih napadov na jug Bejruta, ki velja za oporišče libanonskega skrajnega gibanja Hezbolah, predvsem na sektor Uzaj ob bejrutskem letališču. V napadih sta bila ubita dva izraelska vojaka, po trditvah izraelske vojske pa je bilo ubitih deset pripadnikov Hezbolaha.


Izrael je v četrtek zagrozil, da bo razširil bombardiranje na nove četrti juga Bejruta
Izrael je v četrtek zagrozil, da bo razširil bombardiranje na nove četrti juga Bejruta FOTO: Reuters

Po bombardiranju Uzaja, ki leži ob morju, je bilo nad območjem videti ogenj in gost dim, še dolgo časa pa je bilo slišati zvok izraelskih bombnikov. Izraelska letala so sicer med bombardiranjem Bejruta tudi prebila zvočni zid in povzročila paniko med prebivalstvom. Izrael je v četrtek zagrozil, da bo razširil bombardiranje na nove četrti juga Bejruta in z letaki prebivalstvo pozival, naj pobegnejo.

ZDA in Francija naj bi bili po besedah ameriškega veleposlanika pri ZN Johna Boltona vedno bližje dogovoru o resoluciji Združenih narodov o prenehanju spopadov med Izraelom in Hezbolahom. Sporazum naj bi po napovedih sprejeli konec tedna, nato pa bo v reku 24 ur sledilo glasovanje Varnostnega sveta.

Izraelska vojska je bombardirala tudi štiri mostove severno od Bejruta, ki so ključna prometna povezava med Libanonom in Sirijo, pri čemer sta bila po navedbah libanonskega Rdečega križa ubita najmanj dva civilista, dvanajst jih je bilo ranjenih.

Ti mostovi doslej niso bili tarča napadov, njihovo uničenje pa je močno omejilo promet v smeri proti Siriji, saj je izraelska vojska tradicionalno povezavo prek ceste Berjut-Damask s ponavljajočim bombardiranjem območja obmejne postojanke Masna na vzhodu Libanona že pred tem pretrgala. Izrael je znova bombardirali tudi jug države, med drugim elektrarno na jugu doline Beka, zaradi česar je po navedbah libanonske policije območje ostalo brez elektrike.

Napadi ohromili pomoč

Humanitarna pomoč je zaradi izraelskih napadov na pomembne ceste in mostove v državi otežkočena.
Humanitarna pomoč je zaradi izraelskih napadov na pomembne ceste in mostove v državi otežkočena. FOTO: Reuters

Zaradi bombandiranja glavne ceste na sveru Libanona je otežkočena človekoljubna pomoč najbolj prizadetim v Libanonu. Zaskrbljenost zaradi bombandiranja ceste je že izrazila Evropska unija, tiskovni predstavnik Evropske komisije Pietro Petrucci pa je povedal, da močno obžalujejo to, kar se dogaja, in preučujejo načine za oceno razmer, nato pa bodo zavzeli formalno stališče. "Ključen je dostop do prizadetih," je dejal Petrucci. Napadi izraelskih vojakov na štiri mostove na severu Libanona in južni del Bejruta so ustavili predvsem pomoč Združenih narodov v državi, medtem ko ostala pomoč še vedno prihaja po morju in zraku.

Od začetka izraelske ofenzive sredi julija je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP umrlo že 925 ljudi, več kot 3000 pa jih je bilo ranjenih. Največ mrtvih je med civilisti; po podatkih libanonske civilne zaščite jih je 839, med njimi tretjina otrok, mlajših od 12 let.

Z napadi na sever Izraela pa nadaljuje tudi Hezbolah. V raketnih napadih so danes umrli trije Izraelci, skupno število ubitih civilistov v Izraelu pa se je tako povzpelo na skupno 30 ljudi. V napadih je bilo po podatkih izraelskih zdravstvenih delavcev tudi veliko ranjenih.

V izraelskih napadih sta bila po navedbah libanonskega Rdečega križa ubita najmanj dva civilista, dvanajst jih je bilo ranjenih
V izraelskih napadih sta bila po navedbah libanonskega Rdečega križa ubita najmanj dva civilista, dvanajst jih je bilo ranjenih FOTO: Reuters

Saniora: Hezbolah bo izginil z vzroki svojega obstoja

Hezbolah bo izginil, ko ne bo več razlogov, ki so ga ustvarili, je v pogovoru za italijanski časnik La Repubblica izjavil libanonski premier Fuad Saniora. Izjava se je nanašala predvsem na sporno ozemlje Šeba, saj je dodal, da se je treba soočiti "s poglavjem nezakonito prilaščenih ozemelj, ki pripadajo Libanonu". Na vprašanje v zvezi z območjem Šeba, je Saniora še povedal, da "že desetletja zahtevamo ozemlja, ki nam pripadajo. Če se nam jih bo začelo vračati, boste videli, da se bodo napetosti zmanjšale".

"Ali res verjamete, da je to (ugrabitev dveh izraelskih vojakov) sprožilo vojno?" je poudaril libanonski premier Saniora
"Ali res verjamete, da je to (ugrabitev dveh izraelskih vojakov) sprožilo vojno?" je poudaril libanonski premier Saniora FOTO: Reuters

Območje Šeba, kakih 20 kilometrov dolgo in dva kilometra široko ozemlje ob Galilejskem jezeru ob meji z Libanonom, Sirijo in Izraelom, je glavno jabolko spora med omenjenimi državami. Nekdaj sirsko ozemlje je v šestdnevni vojni leta 1967 zavzel Izrael.

"Hezbolah ima pomembno vlogo, branil je meje, ki se jih je ves čas kršilo, kljubuje invaziji na suvereno državo. Odstraniti vzroke bi pomenilo odstraniti tudi posledice," je dodal libanonski premier. "Velikokrat se govori o resoluciji ZN, ki med drugim zahteva razorožitev milic v Libanonu, a malokrat se govori o resolucijah, ki se jim drugi niso nikoli podredili," je dodal.

"Izrael je ustvaril Hezbolah. Ne gmotno, a Izrael je sprožil razmere za njegov obstoj in postopno okrepitev. Libanon je bil okupiran 20 let in Hezbolah je imel sredstva, da je upravičil svojo navzočnost na jugu," je še zatrdil Saniora.

Libanonski premier je še izrazil dvom, da je izraelsko bombardiranje libanonskega ozemlja le odgovor na ugrabitev dveh izraelskih vojakov na libanonsko-izraelski meji s strani Hezbolaha 12. julija. "Ali res verjamete, da je to sprožilo vojno?" je vprašal Saniora, ob tem pa spomnil, da se je Libanon v svoji nedavni zgodovini prestal že sedem invazij.

200 islamskih bojevnikov proti Izraelu

Islamski bojevniki, ki so izurjeni za samomorilske bombne napade, naj bi tako napadli izraelske vojaške cilje in se maščevali za vojaško ofenzivo v Libanonu in Palestini, je poudaril vodja Muslimanskega mladinskega gibanja Suaib Didu.

Protesti proti vojni v Libanonu
Protesti proti vojni v Libanonu FOTO: Reuters

Zatrdil je še:”Omejili se bomo na pomembne cilje in na vse tiste posameznike, ki podpirajo izraelsko agresijo v Palestini in Libanonu. Napade ne bomo izvedeli po naključju.” Didu je omenil, da bodo napadli tudi cilje v ZDA in v Veliki Britaniji. Napadli naj bi tudi nekatere poslovneže, če ne bodo prenehali podpirati Izrael. Po podatkih Diduja naj bi se za samomorilke misije prijavilo več kot 3000 prostovoljcev. Iz Indonezije, Filipinov, Malezije in Singapurja se je prijavilo več kot 200 prostovoljcev.

Venezuelski predsednik Hugo Chavez je odpoklical veleposlanika v Izraelu in s tem izrazil protest proti vojni v Libanonu. Chavez je poudaril: "Videti, kako država Izrael nadaljuje bombardiranje, ubijanje... z vso močjo, ki jo ima, s podporo 'gringov', resnično sproža ogorčenje."

Predsednik drugega največjega zmernega muslimanskega gibanja Din Syamsudin je mnenja, da je poziv k samomorilskim napadom radikalnih islamskih gibanj “simbolična poteza”, ki skuša pokazati solidarnost s Palestinci in Izraelci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User108508
05. 08. 2006 05.48
rijo27, zelo nevarno razmišljanje. Po tej logiki bomo prej ali slej prišli vsi na vrsto za bivanje v barakah, samo počakati je treba, da se razmerje sil zamenja.
Rijad Proši?
05. 08. 2006 01.36
Upam, da bodo sionisti končal tam , kjer si zaslužijo
User108508
04. 08. 2006 17.50
Spoštujen Izrael kot narod in jih občudujem v njihovi večtisočletni zgodovini. Spoštujem tudi ves arabski svet, celo "skrajneže" poskušam razumeti v njihovih brezupnih poslusih spremeniti stvari na bolje. Do dna duše pa preziram nerazumna dejanja obojih. Tako prve kot druge bo načelo "oko za oko" pripeljalo do tega, da bodo tam vsi slepi.
User110653
04. 08. 2006 17.18
Kaj drugega pa ostane tem že tako zatiranim revnim narodom okoli Izraela kot pa "skrajneži" ki se edini borijo proti okupatorjem svoje države! In cel svet ve kdo je okupator! Umazana igra zahoda!SMRDI DO SEM,da jih ni sram!