Nekateri mediji, med drugim časopis New York Times, so objavili prvi sveženj od skupaj 250.000 ameriških diplomatskih depeš, ki bodo v celoti objavljene v naslednjih dneh. Zatem so WikiLeaks "zrušili" hekerji.
V enem od dokumentov je Slovenija omenjena v povezavi z ameriškimi prizadevanji za sprejem ujetnikov iz taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi. Slovenija naj bi v zameno za sprejem enega od ujetnikov dobila obisk pri ameriškem predsedniku. Informacija navaja, da naj bi Sloveniji ponudili srečanje neimenovanega voditelja – predsednika Danila Türka ali premierja Boruta Pahorja – z ameriškim predsednikom Barackom Obamo.
WikiLeaks je sicer glede na podatke, dostopne na spletni strani nemške revije Der Spiegel, objavil skupno 836 depeš State Departmenta, povezanih s Slovenijo. Med njimi naj bi bilo 23 tajnih in 433 zaupnih dokumentov. Preostali naj ne bi imeli oznak. Podatki o dokumentih naj bi se sicer vseskozi spreminjali. Spletna stran Public.tableausoftware.com na primer poroča o 947 depešah, povezanih s Slovenijo. Največ dokumentov je sicer iz obdobja med letoma 2004 in 2010.
Pahorjev kabinet: ZDA niso pogojevale prevzema zapornika z obiskom
Premier Pahor se je ob robu lanskega vrha Nato v Baden Badnu in Strasbourgu marca lani, kot tudi novembra v Pragi ob podpisu New Start pogodbe med Rusijo in ZDA s predsednikom Obamo na kratko pogovarjal o različnih vprašanjih dvostranskega in multilateralnega sodelovanja. O nekaterih od njih je tekla beseda tudi v formalnem in neformalnem delu zadnjega zasedanja vrha Nato v Lizboni novembra letos, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
"Prav tako se slovenska vlada in vlada ZDA pogovarjata o sprejemu enega zapornika iz Guantanama, kot so se ZDA že dogovorile tudi s 13 drugimi državami članicami Evropske unije. V teh dosedanjih formalnih in neformalnih pogovorih niti predsednik Obama niti predstavniki ZDA niso nikoli povezali sprejema zapornikov iz zapora v Guantanamu z obiskom pri njem niti z nobenim drugim vprašanjem. Prav tako premier Borut Pahor ali predstavniki Slovenije tega pričakovanja niso nikoli izrazili ali izpostavili," so zatrdili.
Zunanje ministrstvo: Slovenija nima pravnih možnosti za sprejem zapornika
Na slovenskem zunanjem ministrstvu obžalujejo objavo diplomatskih depeš o razgovorih, ki so jih imeli ameriški diplomati s predstavniki tujih ministrstev. "Diplomatska komunikacija predstavlja zaupnost, ki ne sme biti porušena," pravi Milan Balažic z zunanjega ministrstva, kjer ne poznajo depeše o zaporniku iz Guantanama. Po njegovih besedah sicer ni nobena skrivnost, da je svet Evropske unije junija sprejel sklep o sprejemanju zapornikov iz Guantanama. Kot pravi, je Slovenija proučila pravne možnosti za sprejem zapornika in ugotovila, da jih nima.
"Za srečanja predsednikov si vedno prizadevamo in tudi prizadevanja za obiske v Beli hiši želimo uresničiti. Nobena skrivnost ni, da se za prihodnje leto pripravlja obisk premierja Pahorja v ZDA, ki bo povezan z obiskom Silicijeve doline in z namenom dodatne vzpodbude za gospodarsko sodelovanje med državama," je dejal. Dodal je, da po njihovem vedenju pri načrtovanju obiska pogojevanje s sprejemom zapornika iz Guantanama ni bilo izpostavljeno. "Z ameriške strani ni bilo nobenih pritiskov v smislu povezovanja obiska predsednika vlade v ZDA in sprejema zapornika iz ZDA," je zatrdil.
KOMENTARJI (404)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.