Novoizvoljeni predsednik ZDA Barack Obama je na prvi novinarski konferenci po torkovi volilni zmagi poudaril, da se ZDA soočajo z največjim gospodarskim izzivom zadnjih desetletij, in zatrdil, da bo njegova vlada proti njemu hitro ukrepala.
"Takoj po tem, ko postanem predsednik, se bom frontalno spopadel s to gospodarsko krizo in sprejel vse potrebne ukrepe za omilitev kreditne krize, pomoč delovnim družinam ter povrnitev rasti in blaginje," je Američanom obljubil Obama in dodal: "Prepričan sem, da ima lahko novi predsednik ogromen vpliv."
Novoizvoljeni predsednik je tudi odločno podprl sprejetje še drugega nujnega paketa za oživitev ameriškega gospodarstva in dejal, da je to glavna prioriteta njegove administracije. "Ena stvar, ki jo lahko rečem z gotovostjo, je, da bomo morali sprejeti stimulacijski paket pred ali po inavguraciji," je dejal Obama in dodal, da bi ta paket raje videl "prej kot kasneje".
Kot eno glavnih prioritet svoje prihodnje vlade je Obama navedel pomoč avtomobilski industriji. "Novice, ki ta teden prihajajo iz avtomobilske industrije, nas opominjajo, v kakšni stiski se nahaja," je opozoril in dodal, da je prav avtomobilski sektor "hrbtenica ameriške industrije" ter kritičen člen v prizadevanjih, da se zmanjša odvisnost ZDA od tuje nafte.
Obama je bil na novinarski konferenci deležen tudi zunanjepolitičnega vprašanja, sicer le enega, to pa se je nanašalo na Iran. Novoizvoljeni predsednik je v odgovoru dejal, da je prizadevanje Irana za pridobitev jedrskega orožja nesprejemljivo, in poudaril, da mora Teheran prenehati podpirati teroristične organizacije.
Obama, ki je v svojem prvem govoru po veličastni zmagi na torkovih volitvah hčerkama Sashi in Malii obljubil, da jima bo kupil psa, pa se tudi na današnji novinarski konferenci, sicer posvečeni veliko resnejšim vprašanjem, ni mogel izogniti tej temi. Kot je razkril, nakup psa v njegovi družini ni preprosto vprašanje.
Po eni strani morajo upoštevati, da ima hči Malia alergijo in da mora biti pes hipoalergen, po drugi strani pa si želijo hišnega ljubljenčka izbrati v zavetišču. Pasem, ki so hipoalergene in torej ne povzročajo alergij, je sicer precej, a v zavetiščih imajo predvsem mešance, za katere pa to ne velja: "Očitno je večina psov iz zavetišč mešancev, kot sem jaz."
Kdo bodo člani nove administracije?
Sporočil je še, da bo člane svoje administracije imenoval v prihodnjih tednih. Ugibanja pa se že pojavljajo. Zunanjo ministrico Condoleezzo Rice naj bi recimo zamenjal John Kerry. Skrb za energetiko bi lahko prevzel guverner Kalifornije Arnold Schwarzenegger. Kandidati za finančne ministre so Timothy Geithner, Lawrence Summers in Paul Volcker, ankete najbolje kažejo Geithnerju. Obama je sicer v četrtek za vodjo kabineta imenoval Rahma Emanuela.
Obami bodo še grozili
Obamo sicer na vsakem koraku spremljajo do zob oboroženi varnostniki. Dneve pred selitvijo v Belo hišo preživlja za vrati svojega doma v Chicagu. Včeraj je svojo hišo zapustil dvakrat, obakrat v spremstvu konvojev črnih avtomobilov z zatemnjenimi stekli, v katerih so bili do zob oboroženi agenti tajnih služb.
Analitiki predvidevajo, da bo prvi temnopolti predsednik – predsednik, ki bo dobil največ groženj s smrtjo.
Zaradi groženj, ki jih je Obama prejel, še preden je bil izvoljen, so policisti aretirali pet oseb. To je tudi razlog, da strokovnjaki trdijo, da bo varovanje Obame največji izziv za tajno službo, ki je odgovorna za varnost najvišjih državnih uslužbencev. Za njegovo varnost skrbi okoli 100 agentov FBI, od katerih jih je 10 ob njem 24 ur na dan.
Hekerji do tajnih podatkov
Kljub poostreni varnosti pa so v medije prišle informacije, da so v času predvolilne kampanje v njegov računalniški sistem, pa tudi v računalnik njegovega še nedavnega tekmeca Johna McCaina, vdrli hekerji. O neprijetnem vdoru so ju obvestili agenti FBI in tajnih služb.
"Težava je večja, kot si predstavljate. Bila sta razkrita, izpostavljena, iz sistema so hekerji skenirali velik del tajnih podatkov," so sporočili strokovnjaki, ki domnevajo, da gre za tujce oziroma tujo organizacijo, najverjetneje rusko ali kitajsko.
Ta naj bi zbirala informacije, da bi naredila evolucijo političnih stališč obeh kampanj. Podatki, ki so jih v predvolilni kampanji uporabljali štabi Obame in McCaina, so vsebovali ključne smernice politike bodočega predsednika.
Več o storilcih ni znano, bili pa so izredno natančni in so dejanje zagrešili izven ZDA.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.