Britanski računalničar Gary McKinnon, ki je obtožen največjega vdora v računalniški sistem ameriške vlade v zgodovini, je danes izgubil pritožbo proti odločitvi nižjega sodišča o njegovi izročitvi ZDA. Prizivno sodišče je namreč kljub pomislekom McKinnonove obrambe, da bi lahko hekerju v ZDA sodili po protiteroristični zakonodaji, odločilo, da njegova pritožba ni utemeljena.
Nezaposleni 41-letni računalničar naj bi med februarjem 2001 in marcem 2002 vdrl v računalniške mreže ameriške vojske, mornarice, obrambnega ministrstva, letalskih sil in vesoljske agencije NASA ter pri tem povzročil za 730.000 evrov škode. Vdore v omenjene sisteme McKinnon priznava in jih obžaluje, vendar trdi, da ni možno, da bi sam zrušil celotni računalniški sistem, kot to trdijo ameriški tožilci. Ob njegovem vdoru v računalniški sistem ameriške mornariške baze Earle v New Jerseyu, do katerega je prišlo kmalu po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, naj bi se namreč zrušila celotna tamkajšnja mreža, v katero je povezanih kakih 300 računalnikov.
V ameriški zvezni državi Virginiji so Britanca obtožili sedemkratne računalniške prevare, zaradi česar mu grozi po največ deset let zapora in 250.000 dolarjev globe za vsak primer. Ameriška vlada je Veliki Britaniji zagotovila, da McKinnon ne bo podvržen protiterorističnemu zakonu, ki omogoča ZDA, da osumljence zadržijo v priporu brez sojenja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.