Strokovnjaka mednarodnega raziskovalnega centra za Tihi ocean Univerze Havaji Nikolaj Maximenko in Jan Hafner sta več let preučevala gibanje boj v Tihem oceanu. Oblikovala sta računalniške modele, s pomočjo katerih je mogoče predvideti, kako se bo nek objekt gibal glede na morske tokove in plimovanje morja.
Na osnovi tega računalniškega modela sta predvidela, da bo orjaški otok naplavin, ki vsebuje ostanke dreves, cest, hiš, avtomobile, ostanke ladij in celo ostanke trupel, iz Japonske Havaje dosegle približno čez eno leto. Po Havajih bodo naplavine nadaljevale pot proti zahodu ZDA. Smeti naj bi naplavilo na obalah vse od Vancouverja na severu do Kalifornije na jugu. Obale ZDA naj bi naplavine dosegle v letu 2014. Takrat se naj bi zaradi obalnega toka otok z naplavinami obrnil nazaj proti Havajem. Oglejte si animacijo!
Prav ta drugi val naplavin, ki bo predvidoma čez pet let dosegel Havaje, naj bi bil po oceni strokovnjakov še bolj škodljiv za tamkajšnje obale in koralne grebene.
Zaradi množice naplavin, ki se širijo v Tihem oceanu, je ameriška mornarica že izdala več opozoril, da naj bodo pomorščaki na tem območju še posebej previdni, saj so med naplavinam tudi večji objekti.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.