Pogrešani savdski novinar je živ in v ujetništvu v Savdski Arabiji, je po poročanju MailOnline povedal vir blizu savdske kraljeve družine. Kolumnista Washington Posta, Džamala Hašokdžija, ki je izginil med obiskom savdskega konzulata v Istanbulu, naj bi iz Turčije odpeljali v Savdsko Arabijo v ujetništvo.
Hašokdži je v Istanbulu izginil potem, ko je vstopil v savdski konzulat, in je še vedno pogrešan. Turška policija je zato včeraj, z dovoljenjem savdskega konzulata, vstopila v njegove prostore, pozneje pa sporočila, da so iz notranjosti konzulata izginili videoposnetki, turškemu osebju pa naj bi na dan preiskave dali dopust. Turške oblasti se namreč bojijo, da so savdskega novinarja v konzulatu ubili, njegovo truplo pa nato dali v škatle, ki so jih naložili v črn kombi. Škatle naj bi nato prenesli na zasebni letali, ki naj bi jih Savdska Arabija najela in ki sta v domovino odleteli nekaj ur po novinarjevem izginotju.
A vir blizu savdske kraljeve rodbine je povedal, da se v savdskem parlamentu govori o drugi teoriji. Kot je povedal, naj bi Hašokdžija, potem ko je vstopil v veleposlaništvo, odpeljali v črn mercedes S-500 in skupaj z belim kombijem, v katerem so bili štirje savdski uradniki, odpeljali na istanbulsko letališče. Od tam naj bi z zasebnim letalom poleteli v Dubaj, nato pa v Riad, kjer novinarja zadržujejo.
Podatki letal kažejo, da je zasebno letalo Gulf Stream pristalo v Istanbulu 2. oktobra ob 3. uri zjutraj, na dan, ko je novinar izginil. Letalo je isti dan odletelo, se ustavilo v Dubaju in nato odletelo proti Riadu.
Vir je še povedal, da je novinar še vedno živ, in tako zanikal navedbe, da naj bi bil umorjen na savdskem konzulatu v Istanbulu. Njegovih navedb sicer ni mogoče neodvisno potrditi.
Novinarjev prijatelj pa je razkril, da so bila Hašokdžijeva zakodirana sporočila prebrana po tem, ko je že izginil. Čeprav je novinar svoj savdski telefon dal zaročenki, preden je vstopil v konzulat, pa je v stavbo vstopil s svojim ameriškim mobilnikom, ki ga je uporabljal za klicanje zaupnih virov. Vir je povedal, da so savdske oblasti vzele omenjeni telefon in ga predale savdskim obveščevalcem. Podatki kažejo, da je Hašodži zadnje sporočilo na ameriškem mobilniku prebral ob 13.06, to je, preden je vstopal v konzulat.
Že v ponedeljek je turški predsednik Recep Tayyp Erdogan povedal, da mora Savdska Arabija dokazati, da je Hašodži živ zapustil njihov konzulat v Istanbulu.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.