Guardian je pridobil poročilo Sveta Evrope, ki govori o organiziranem kriminalu in razkriva presenetljive podatke o kriminalni dejavnosti na Kosovu. V poročilu naj bi bilo namreč zapisano, da je na čelu kriminalne združbe, ki tihotapi orožje, droge in človeške organe, premier Kosova Hashim Thaci.
Pod poročilo se je podpisal preiskovalec Dick Marty, ki se ukvarja s človekovimi pravicami, preiskava pa je trajala dve leti. Marty Thacija opisuje kot šefa mafijske mreže, ki je začela delovati pred vojno na Kosovem leta 1999.
Tachijeve povezave z organiziranim kriminalom naj bi trajale že desetletje, njegovi najbližji sodelavci iz t. i. Dreniške skupine pa naj bi bili tudi dominanten del Osvobodilne vojske Kosova (OVK). Poleg Tachija poročilo poimensko navaja še štiri pripadnike Dreniške skupine, ki so ubijali, tepli in izpraševali osebe, za katere so menili, da sodelujejo s sovražnikom.
Marty pravi, da zaupna poročila najmanj petih držav oziroma njihovih agencij, ki se ukvarjajo z bojem proti trgovini z drogami, navajajo Thacija in druge člane Dreniške skupine kot ključne igralce v trgovini z drogami.
Martyju so preiskavo naložili, potem ko je Carla Del Ponte dejala, da so ji preprečili preiskavo višjih časnikov Osvobodilne vojske Kosova. Njena najbolj šokantna izjava je bila, da je OVK tihotapila srbske ujetnike čez mejo v Albanijo, kjer so jih zaradi organov ubili. Del Pontejeva je sicer dejala, da je to trditev treba še podrobneje preiskati.
V poročilu Marty delno potrjuje trditve Del Pontejeve. Ugotavlja, da je OVK v šestih skrivnih zaporih na severu Albanije zadrževala predvsem srbske ujetnike. Peščico naj bi res ubili zaradi njihovih ledvic. Thacijeva Dreniška skupina naj bi nosila največjo odgovornost za zapore in usodo tistih, ki so jih tja zaprli.
Marty, tako Guardian, je v poročilu kritičen do mednarodne skupnosti. Pravi, da je ta obsojala srbske zločine, medtem pa ignorirala sum, da ima OVK na vesti vojne zločine. Marty ocenjuje, da so se med vojno na Kosovu in še skoraj leto po tem Tachijeve sile maščevale Srbom.
Poročilo sicer zaključuje, da so znaki prepletanja med kriminalnimi združbami in najvišjimi političnimi institucijami preveč resni, da bi jih lahko ignorirali. "Osnovna pravica državljanov Kosova je, da vedo, kaj je resnica," piše Marty, ki meni, da je to tudi nujno za spravo prebivalcev Kosova in prihodnost države. Marty naj bi svoje poročilo evropskim diplomatom iz vseh 47 držav članic predstavil v četrtek.
Jezen odziv Kosova
Kosovska vlada je jezno zavrnila navedbe v poročilu. Označili so jih za ''neosnovane in obrekljive'', ob tem pa posvarili pred pravnimi in političnimi ukrepi, ki bi jih kosovske oblasti lahko sprejele zaradi teh ''govoric''.
Podpredsednik kosovske vlade Hajredin Kuci je posebnega poročevalca Sveta Evrope (SE) Dicka Martyja označil za "majhnega Miloševića".
Kuci je v odzivu dejal, da je SE "take laži slišal že od (nekdanjega jugoslovanskega predsednika) Slobodana Miloševića". Sedaj želi "mali Milošević miloševićevsko politiko uvesti v demokratičnem svetu", je po poročanju kosovskih medijev zatrdil Kuci.
Kosovski notranji minister Bajram Rexhepi pa je dejal, da so obtožbe, po katerih naj bi pripadniki Thacijeve Osvobodilne vojske Kosova ubijali srbske civiliste, njihove ledvice pa nato prodali na črnem trgu, "nesmiselne in neresnične" in da želi Marty s tem škodovati Kosovu.
Jeremić: Thacijeva prihodnost negotova
Na poročilo se je že odzval srbski zunanji minister Vuk Jeremić. Dejal je, da je prihodnost bodočega kosovskega premierja negotova glede na očitke v poročilu.
''Ne vem, kakšna prihodnost čaka to osebo, če upoštevamo evropsko poročilo, ki ga povezuje s heroinsko trgovino, trgovino z ljudmi in človeškimi organi ter njegovo vlogo šefa enega najbolje organiziranih mafijskih klanov na Balkanu,'' se retorično sprašuje Jeremić.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.