V Sarajevu je potekala spominska slovesnost ob 20. obletnici začetka obleganja mesta, med katerim so vojaki ubili 11.541 ljudi. V mesto so prišli številni politiki in druge javne osebnosti, ni pa šlo niti brez incidentov.
Tako je nekdanja tiskovna predstavnica haaškega sodišča Florence Hartmann skoraj znorela, ko je izvedela, da je v Sarajevu tudi nekdanji švedski premier Carl Bildt. "Zakaj bo danes prišel?! Žal mi je, ampak on nima kaj početi v Sarajevu! Bi moral priti, ko bi lahko kaj storil! V času, ko bi lahko kaj storil, pa je govoril, da je Milošević (Slobodan Milošević, nekdanji srbski predsednik, op. p.) dober človek," je dejala bosanskim novinarjem.
Bildt ji je obrnil hrbet, Hartmannova pa je dejala, da ima pravico izraziti svoje mnenje.
Da so v mestu tudi osebe, ki so pripomogle k številnim žrtvam in ki niso storile nič, da bi ustavile morijo, so opozorili tudi številni tuji dopisniki.
Sporni rdeči stoli

Sarajevčani so se številnih žrtev spomnili tudi tako, da so v središču mesta postavili 11.541 rdečih stolov, ki so ostali prazni, saj so bili namenjeni za vse žrtve obleganja mesta. Že bosanska spletna stran Sarajevo-x.com je včeraj poročala, da se organizatorji niso niti toliko potrudili, da bi umaknili nalepke s podatki o državi porekla, srbski režiser Emir Kusturica pa je šel še malce dlje.
Na svojem profilu na Facebooku je namreč objavil fotografijo rdečega plastičnega stola, ki so jo posneli bosanski fotografi in objavili bosanski mediji, na kateri je tudi nalepka s podatki proizvajalca. Proizvod je nastal v Srbiji, Kusturica pa je na profilu še zapisal, da v Sarajevu obeležujejo dan rdečih stolov. "Sam bi ga označil kot 'kupujmo domače'," je še dodal in požel val kritik.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.