
Prebivalci kitajskega mesta Harbin, ki so zaradi izlitja benzena v reko Songhua že več dni brez pitne vode, upajo, da bodo ta konec znova dobili vodo.
Posledice, ki jih bo imel 80 kilometrov dolg madež benzena na omenjeni reki za okolje, sicer še niso znane. Po poročanju lokalnih medijev naj bi se v reko izlilo kakih 100 ton strupene snovi. Oblasti so evakuirale več sto prebivalcev ob reki.
Oblasti so angažirale okoli tisoč pripadnikov kitajske vojske in paravojaških milic, da bi na vodovodne naprave montirali filtre, ki bolj učinkovito absorbirajo najbolj strupeni nitrobenzen.
Pitno vodo v glavnem mestu province Heilongjiang so zaprli v torek zaradi približevanja madeža strupenih snovi, ki so se 13. novembra po nesreči v kemični tovarni v mestu Jilin izlile v reko.
Prestrašeni tudi v Čongčingu
Do izlitja strupenih snovi je prišlo tudi po novi eksploziji v jugozahodnem kitajskem mestuČongčing, vendar naj bi bile količine neprimerno manjše. Po eksploziji, ki je terjala eno življenje in tri ranjene, so oblasti evakuirale 6000 ljudi. Okoljevarstveniki so prebivalce pozvali, naj vode ne pijejo, v dveh šolah pa so tudi prekinili pouk.

Madež se približuje Rusiji
Madež je v četrtek dosegel Harbin, v prihodnjih dneh pa ga pričakujejo v ruskem mestu Habarovsk. Reka Songhua se namreč izliva v reko Amur, ki je glavni vir pitne vode za rusko mesto Habarovsk.
Podjetje China National Petroleum, ki je odgovorno za onesnaženje, se je opravičilo prebivalcem milijonskega Harbina za nevšečnosti.

Kitajske oblasti, ki jim očitajo, da so odlašale z objavo novice o onesnaženju, trdijo, da so ravnale ustrezno.