"Pogovori so končani, kljub temu, da nismo dosegli kompromisa glede egipčanskega predloga o popolnem premirju z Izraelom," je povedal Husam Arafat, visoki predstavnik skrajnega palestinskega gibanja Demokratična fronta za osvoboditev Palestine (FDLP).

Vodja palestinskega gibanja Hamas Mohamed Nazal je med pogajanji namreč zatrdil, da Hamas in še štiri palestinska gibanja zavračajo predlog za popolno ustavitev nasilja z Izraelci. "Hamas in še štiri gibanja ne bomo sklenili premirja z Izraelci. Naše stališče bomo kasneje predstavili tudi Egipčanom in ostalim palestinskim gibanjem," je bil odločen Nazal. Vodja egiptovske obveščevalne službe Omar Sulejman je namreč opozoril zbrane palestinske skupine, da delno premirje z Izraelom ne bi kaj prida izboljšalo trenutne situcije. Po njegovem mnenju bi se morali dogovoriti za popolno premirje, kar bi pomenilo, da ne bi prihajalo do nasilja ne nad izraelskimi civilisti ne nad izraelskimi vojaki.
Voditelji palestinskih gibanj so se namreč pred tem dogovorili, da bodo prekinili napade na civiliste v Izraelu, vendar pod pogoji, da se izraelska vlada zaveže, da ne bo več ubijala palestinskih civilistov, hkrati pa mora ustaviti načrtne likvidacije voditeljev skrajnih palestinskih gibanj Hamas in Islamski džihad. Pogoje je palestinski premier Ahmed Kurej ponovil tudi na današnjem srečanju z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom, kjer je poudaril, da so Palestinci pripravljeni na popolno prekinitev ognja samo pod pogojem, da Izrael ustavi vsakršne napade na palestinsko ljudstvo in njihovo deželo.


"Ni prekinitve ognja, ki bi bilo zastonj ali enostransko," je dodal premier. Po srečanju z Mubarakom se je pridružil predstavnikom skrajnih palestinskih gibanj, ki so za zaprtimi vrati usklajevali podrobnosti glede omenjene prekinitve ognja, saj so se pojavljala mnoga nesoglasja glede pogojev, ki bi jih postavili Izraelu ob razglasitvi prekinitve napadov. Nekatere skrajne skupine naj bi nasprotovale pooblastitvi palestinske vlade, da se v njihovem imenu pogaja z Izraelom. Hamas in Islamski džihad sta se dogovoru o nenapadanju izraelskih civilistov menda pridružila zaradi pritiskov mednarodne skupnosti.

Izraelski radio je v današnjem odzivu na dogovor skrajnih palestinskih gibanj poročal, da Izrael ne želi razlikovati med izraelskimi civilisti v osrednjem delu Izraela in tistimi na palestinskih območjih. Zato naj prekinitev napadov izključno na izraelskem ozemlju ne bi bila nobena osnova za nova izraelsko-palestinska pogajanja. Po poročanju radia pa je Izrael pripravljen opustiti napade na domnevne skrajneže, če bo prekinitev napadov s strani skrajnih palestinskih gibanj res začela veljati. Izrael pa si še vedno pridržuje pravico, da ustavi "časovne bombe" na poti v napad.
"Izrael zaenkrat ostaja zavezan mednarodnemu časovnemu načrtu za Bližnji vzhod, katerega parametri so znani in zahtevajo dokončno ustavitev palestinskega terorizma. Ne bomo sprejeli polovičnih ukrepov, naš edini sogovornik pa je palestinska vlada," je pojasnil izraelski vladni predstavnik. Ob tem je dodal, da Izraela ne zanima to, kar se Palestinci dogovarjajo med seboj v Kairu.
Protesti Palestincev proti ženevski pobudi
Palestinski verski svet z območja Gaze, imenovan Islamska liga v Palestini, je medtem izdal verski odlok (fatvo), s katerim prepoveduje odstop od palestinske pravice do vrnitve v Izrael. Kot piše v omenjenem odloku, je vsakršen dogovor, ki dovoljuje kaj takega, iz verskega vidika prepovedan in neveljaven. Omenjeni svet, ki ga sestavljajo številni ugledni verski voditelji na palestinskih ozemljih, se je s tem odzval na t. i. ženevsko pobudo, torej na neformalni predlog za rešitev izraelsko-palestinskega konflikta.
Proti omenjeni pobudi je danes v Rafi na jugu območja Gaze potekal protest, ki so ga sklicale Brigade mučenikov Al Aksa, zbralo pa naj bi se okoli 500 Palestincev. Nekateri protestniki so celo nosili orožje, ostali pa so nosili transparente z napisi kot Ženeva: črni dan za Palestince in Ženeva ne predstavlja palestinskega ljudstva.

V mestu Gaza se je medtem zbralo okoli 1500 Palestincev na pogrebu dveh aktivistov oboroženega krila Hamasa, ki ju je v soboto ubila izraelska vojska.
Olmert deležen ostrih kritik
Podpredsednik izraelske vlade Ehud Olmert je bil zaradi svojega predloga, da naj se Izrael umakne z zasedenih palestinskih ozemelj, na današnjem rednem tedenskem zasedanju izraelske vlade deležen ostrih kritik, še posebej s strani desnice. Olmert je namreč predlagal, da bi Izrael začrtal svoje meje s Palestinci ter se umaknil z večjega dela Zahodnega brega, območja Gaze in delov Jeruzalema. Olmertov predlog pa predvideva tudi porušenje več deset naselbin ter umik kakih 50.000 judovskih naseljencev z omenjenih območij. Olmert se menda pred predstavitvijo omenjenega predloga ni dogovarjal s Šaronom.

Vodja skrajnodesničarske stranke Narodna unija Avigdor Lieberman je izrazil nezadovoljstvo nad dejstvom, da je Olmert govoril z mediji brez vednosti vlade. Po mnenju izraelskega ministra za notranjo varnost Tzahija Hanegbija iz Šaronove stranke Likud bi uresničitev Olmertovega predloga lahko ogrozila Izrael. "Vodstvo Likuda nikoli ne bo privolilo v ta zastrašujoč umik," je povedal Hanegbi.
Izraelski minister za stanovanjsko politiko Efraim Eitam je zagrozil z odstopom njegove Nacionalno religiozne stranke (PNR) iz vlade premiera Ariela Šarona, če bo ta upošteval Olmertove predloge. Šaron je poskušal umiriti razburjene ministre in jim zagotovil, da ne bo nobenega ukrepa brez soglasja vladnega kabineta, hkrati pa zatrdil, da Izrael ne bo nikoli umaknil judovskih naseljencev iz Hebrona na Zahodnem bregu. "Tudi če Hebron predamo Palestincem, bosta Izraelu vedno pripadali grobnica Patriarhov (grobovi Abrahama, Izaka in Jakoba) in tamkajšnja judovska četrt," je zatrdil Šaron.
Svet za judovske naselbine je že v soboto zahteval razrešitev Olmerta s položaja podpredsednika vlade.