
Evropska unija od skrajnega islamskega palestinskega gibanja Hamas terja, da se razoroži in da prizna Izrael, če naj palestinske oblasti tudi v prihodnje prejemajo njeno finančno podporo. Tako je stališče zunanjih ministrov povezave danes v Bruslju povzela predsedujoča, avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik.
Rezultat nedavnih palestinskih volitev pa EU sprejema. "Bile so svobodne in pravične," je poudarila ministrica. Hamas je na njih dobil absolutno večino in premagal gibanja Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. Temu je EU kljub temu pripisala osrednjo vlogo v mirovnem procesu in mu izrekla polno podporo.
Hamas je, kot je znano, na listi terorističnih organizacij, s katerimi EU ne sodeluje, medtem ko je palestinskim oblastem doslej namenjala pol milijarde evrov letno. Povezava se bo v novih razmerah morala odločiti, ali s pomočjo nadaljevati ali pa jo zamrzniti. To odločitev je sicer moč pričakovati šele v prihodnjih mesecih - več zunanjih ministrov EU pa je posvarilo pred prehitrimi odločitvami, ki bi lahko poslabšale razmere in prizadele predvsem tiste najšibkejše, ljudstvo.
Hamas in Abas pozivata svet

Palestinskemu predsedniku Abasu je groženje Evropske unije posredovala nemška kanclerka Angela Merkel, ki je je z njim sestala na Zahodnem bregu.
Abas in Hamas sta ob tem mednarodne donatorje pozvala, naj se za tak korak ne odločijo in naj vladi ne ukinejo nujno potrebne finančne pomoči.
Izrael bo zamrznil sredstva
Izrael se je prav tako odločil zamrzniti sredstva palestinskih oblasti, saj bi ta denar lahko prišel v roke "teroristov". "Ne bomo nakazovali sredstev, s katerimi bi se lahko financirali teroristični napadi na naše civiliste," je za izraelski radio povedal vršilec dolžnosti izraelskega premiera Ehud Olmert.
Olmert je zamrznitev sredstev palestinskih oblasti napovedal že v nedeljo na novinarski konferenci po srečanju z nemško kanclerko Angelo Merkel. Ob tem se je Nemčiji še zahvalil za "njena prizadevanja pri preprečevanju, da bi teroristične skupine prejemale sredstva od evropskih dobrodelnih organizacij".
ZDA odrekle finančno podporo
Ameriški predsednik George Bush je poudaril, da Washington ne bo podpiral nove palestinske vlade, ki jo bo oblikoval Hamas, če ta ne prizna Izraelu pravice do obstoja. Isto stališče je poudarila ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice, ki se trenutno mudi v Londonu. "ZDA niso pripravljene financirati organizacije, ki se zavzema za uničenje Izraela, ki zagovarja nasilje in ki ne izpolnjuje svojih obveznosti," je pojasnila in pozvala ostale države, naj ravnajo enako.

Bližnjevzhodna četverica v Londonu
Riceova se je v Londonu sestala z ostalimi predstavniki t.i. bližnjevzhodne četverice, ki jo sestavljajo ZDA, Rusija, Združeni narodi in Evropska unija. Hamas so pozvali, naj se odreče nasilju in prizna Izrael, če bo sodeloval v palestinski vladi.
Visoki predstavik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je dejal, da bi bila Unija pripravljena podpreti palestinsko vlado pod vodstvom Hamasa, če bi ta spremenil svoj odnos do Izraela in se odpovedal nasilju.
Policija zavzela parlament

Kakih 40 palestinskih policistov je za kratek čas vdrlo na območje parlamenta v mestu Gaza in s streli v zrak dalo vedeti, da skrajno palestinsko gibanje Hamas, ki je zmagalo na sredinih volitvah, ne more imeti nadzora nad palestinskimi varnostnimi silami. Skupina zamaskiranih moških pa je v znak protesta proti karikaturam preroka Mohameda v danskem časniku začasno zavzela pisarno Evropske unije.
Policisti, ki so vdrli na območje parlamenta v Gazi, so splezali na streho poslopja in tam streljali v zrak. Takoj zatem so območje zapustili. To je že tretji takšen incident v zadnjih štirih dneh, s katerim želijo pripadniki palestinskih varnostnih sil, ki prihajajo večinoma iz vrst poraženega gibanja Fatah, preprečiti, da bi nadzor nad njimi prevzel Hamas.