Tujina

Hamas Izraela ne bo priznal

Meka, 09. 02. 2007 08.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Vladajoče palestinsko gibanje Hamas je sporočilo, da ne bo nikoli priznalo 'sionistične skupnosti'.

V spopadih je bilo ranjenih več protestnikov in policistov
V spopadih je bilo ranjenih več protestnikov in policistov FOTO: Reuters

Izraelska policija je z gumijastimi naboji in solzilcem razgnala muslimanske protestnike, ki so v bližini mošeje Al Aksa v Jeruzalemu metali kamenje. V spopadih je bilo ranjenih več protestnikov in policistov.

Proteste so izzvala obnovitvena dela na Tempeljskem griču v bližini mošeje Al Aksa, saj so Palestinci prepričani, da ogrožajo muslimanski sveti kraj, s katerega naj bi se prerok Mohamed dvignil v nebo.

Izraelske oblasti pravijo, da je obnova nujna za zaščito zgodovinskega kraja in zagotavljajo, da ne bo povzročila škode na muslimanskem delu svetišča.

Muslimani se bojijo, da bodo obnovitvena dela na poti na poti poškodovali muslimanski del svetišča
Muslimani se bojijo, da bodo obnovitvena dela na poti na poti poškodovali muslimanski del svetišča FOTO: Reuters

Dogovor med Fatahom in Hamasom

Nasilje se je zgodilo le malo potem, ko sta se palestinski gibanji Fatah in Hamas dogovorili o oblikovanju vlade narodne enotnosti, da bi tako prispevali k koncu večmesečnega nasilja med privrženci obeh skupin, ki je zahtevalo več smrtnih žrtev.

Palestinski pogovori v Meki
Palestinski pogovori v Meki FOTO: Reuters
Dosegli smo dogovor, ki bo služil našemu narodu. Upam, da bo to zaustavilo sramotne akcije. Mahmud Abas

Dogovor sta v Meki v Savdski Arabiji v četrtek podpisala palestinski predsednik Mahmud Abas, ki vodi Fatah, in vodja Hamasa v izgnanstvu Haled Mašal.

Čeprav so v javnost pricurljale le redke podrobnosti dogovora, se je iz palestinskih virov izvedelo, da bo vodja Hamasa Ismail Hanija ostal predsednik palestinske vlade, notranje in zunanje ministrstvo pa bosta odslej vodila neodvisna predstavnika.

Fatah naj bi za zunanjega ministra izbral neodvisnega člana Ziada Abuja Amra, za katerega velja, da je blizu Fatahu, Hamas pa naj bi izbral neodvisnega predstavnika na čelo notranjega ministrstva, kar je bila najbolj sporna točka v prejšnjih pogajanjih za sestavo vlado narodne enotnosti.

Izraela ne bodo priznali

Pripadniki Hamasa so sporočili, da ne nameravajo priznati Izraela.
Pripadniki Hamasa so sporočili, da ne nameravajo priznati Izraela. FOTO: Reuters

Vladajoče palestinsko gibanje Hamas pa je kljub dogovoru o oblikovanju vlade narodne enotnosti z gibanjem Fatah danes sporočilo, da ne bo priznalo Izraela. "Stališče Hamasa je dobro znano: ne priznavamo sionistične skupnosti," je poudaril predstavnik Hamasa, Ismail Radvan in dodal: "Sporazum o vladi narodne enotnosti je bil dosežen na podlagi junijskega dokumenta o narodni spravi, ki so ga podpisala vsa palestinska gibanja, vendar pa ne prizna legitimnosti okupacije."

Nabil Amr, svetovalec palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, pa je medtem sporočil, da bo vlada narodne enotnosti oblikovana v roku enega tedna. Poleg oblikovanja vlade so se po Amrovih besedah dogovorili tudi o vključitvi Hamasovih sil med druge varnostne sile, ki so večinoma zveste palestinskemu predsedniku Abasu.

Pozitivni odzivi na dogovor

V svetu so se na dogovor, ki so ga poimenovali Deklaracija iz Meke, že odzvali. Izrael je poudaril, da ostaja priznanje Izraela ključnega pomena. "Vsaka palestinska država, ki si prizadeva za mednarodno priznanje, bo morala priznati Izrael, se odreči terorizmu ter priznati vse v mirovnem procesu podpisane dokumente, med njimi tudi bližnjevzhodni časovni načrt," je dejal tiskovni predstavnik izraelske vlade Mark Regev. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je dogovor o vladi narodne enotnosti že pozdravil. Dogovor je po njegovem "pomemben korak naprej", so sporočili iz New Yorka.

Bližnjevzhodna četverica je dogovor pozdravila in izrazila upanje, da bo dogovor pripomogel tudi k miru z Izraelom. Ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice, ruski zunanji minister Sergej Lavrov in predstavniki EU so v telefonskem pogovoru pozdravili prizadevanja Savdske Arabije pri posredovanju med predstavniki Fataha in Hamasa ter izrazili upanje, da bo napredek omogočil ohranjanje miru na palestinskih ozemljih.

Nasilje med privrženci obeh skupin je zahtevalo več žrtev
Nasilje med privrženci obeh skupin je zahtevalo več žrtev FOTO: Reuters

ZDA so potrdile, da mora katerakoli nova palestinska vlada "jasno in kredibilno pokazati svojo zavezanost miru z Izraelom". Predstavniki EU pa so opozorili, da je zdaj še prezgodaj govoriti o preklicu sankcij proti palestinskim oblastem, ki jih je mednarodna skupnost na čelu z EU in ZDA uvedla potem, ko je na palestinskih volitvah januarja lani zmagalo palestinsko gibanje Hamas. Po njihovih ocenah se bodo o ukinitvi sankcij odločali glede na izvajanje načrta.

Dogovor pa je pozdravila Arabska liga, ki je izrazila upanje, da bo sporazum pripomogel h končanju politične krize na palestinskih ozemljih. "Upamo in verjamemo, da so strani z dogovorom premostile politični zastoj in tako omogočile osredotočenje na oblikovanje palestinske države z Jeruzalemom kot prestolnico," je poudaril generalni sekretar lige Amr Musa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.