Oblasti na Haitiju nameravajo v naslednjih nekaj dneh preseliti okrog 400.000 ljudi iz njihovih improviziranih kampov v prestolnici v nova bivališča na obrobje mesta. Bojijo se namreč morebitnih izbruhov bolezni, zato hočejo ljudem zagotoviti vsaj osnovne sanitarije. Avtobusi bodo tako v naslednjih desetih dneh oziroma takoj, ko bodo bivališča pripravljena, začeli prevažati brezdomce v predmestja, ki zdaj večinoma živijo na odejah pod žgočim soncem, v najboljšem primeru pa zgolj s ponjavo nad glavo.
Novice o preselitvi sicer prihajajo po tem, ko so se reševalci v četrtek odločili, da prenehajo iskati pogrešane, saj je možnosti, da bi še kakšnega preživelega potegnili iz ruševin, izjemno malo. Zdaj se hočejo osredotočiti predvsem na pomoč ranjenim in brezdomcem ter na preprečevanje epidemij.
Nekateri niso jedli od potresa
Ljudje so tako lačni, nekateri skorajda niso jedli od potresa prejšnji teden, da pogosto prihaja do pretepov in nemirov ob razdeljevalnicah hrane. Te je namreč še vedno premalo, kljub temu da je mednarodni Rdeči križ mobilizacijo reševalcev in humanitarcev v to prizadeto državo ocenil kot največjo v svoji 91-letni zgodovini. Težave povzroča tudi zelo uničeno letališče, kjer na eni sami stezi dnevno pristane od 120 do 140 letal. Na seznamu mednarodnih letov, ki čakajo na odobritev za prihod, jih je trenutno 1400.
Deset dni po uničujočem potresu so danes ponovno odprli pristanišče v haitijski prestolnici Port-au-Prince. Vanj je vplula 33-članska ekipa ameriške obalne straže, ki naj bi zagotovila osnovno varnost za ladje, prav tako pa naj bi že izkrcali 250 zabojnikov.
Kraje, pretepi in nasilje se tako kljub prisotnosti ameriških varnostnih sil nadaljujejo. V enega od religijskih centrov, kamor je Florida poslala okrog 50 ton riža, olja, fižola in soli, so tako vdrli sestradani prebivalci bližnjega improviziranega kampa in skladišče skorajda izropali. Pravi nemiri pa so izbruhnili, ko so prišli še drugi in kradli od roparjev.
Umirajo zaradi sepse
Močno primanjkuje tudi medicinskega osebja in potrebščin. 18 bolnišnic, med njimi veliko improviziranih kar na prostem, ki trenutno delujejo v Port-au-Princu, komaj uspe oskrbeti najbolj poškodovane. Bolniki sicer kljub trudu umirajo zaradi sepse, ki je posledica nezdravljenih ran. Zdravniki ob tem opozarjajo na morebiten izbruh diareje, okužbe dihal in drugih nalezljivih bolezni. Skupina epidemologov naj bi bila sicer že na poti.
Haitiju je mednarodna skupnosti od potresa namenila kar milijardo dolarjev pomoči, samo Bela hiša pa okrog 170 milijonov dolarjev. Svetovni program za hrano (WWF) je sporočil, da je v državo poslal vsaj milijon obrokov za okrog 200.000 ljudi, v naslednjih dneh pa naj bi poskrbeli še za 100.000 lačnih. Ameriška vojska medtem razmišlja o tem, da bi vodo in hrano odvrgla iz zraka.
Rešili 124 ljudi
Po trenutnih ocenah je zaradi potresa na Haitiju umrlo 200.000 ljudi, vendar pa se številka še povečuje zaradi ljudi, ki umirajo od hudih poškodb. Ranjenih je namreč vsaj 250.000 ljudi, dva milijona pa sta ostala brez strehe nad glavo. V preteklih nekaj dneh so sicer rešili vsaj 124 ljudi, ujetih pod ruševinami, vendar pa se zdaj okrog 1700 reševalcev in 160 psov umika, saj možnosti za to, da bi še koga našli, skoraj ni.
Eden od gasilcev iz New Yorka je ob tem dejal, da gre za najhujše uničenje, kar jih je kdaj videl. "Katrina je bila grozna,“ je dejal o orkanu v New Orleansu, "vendar pa je tole tukaj vsaj 100-krat hujše.“
Povrh vsega še trgovina z otroki
Sklad ZN za otroke (Unicef) je sporočil, da je iz haitijskih bolnišnic po potresu izginilo okoli 15 otrok. "Unicef že dolga leta sodeluje s Haitijem in vemo, da je problem trgovine z otroki obstajal že prej, in na žalost imajo te mreže povezave z mednarodnim trgom posvojitev," je povedal svetovalec Unicefa Jean Luc Legrand. Prav tako je Unicef minuli teden opozoril države, naj ne pospešujejo posvojitev s Haitija. Številne države, med njimi Belgija, Kanada, Francija, Nemčija, Nizozemska, Španija in ZDA, se za opozorila niso zmenile in so po potresu pospešile postopke. Legrand dodaja, da je položaj na Haitiju podoben situaciji po cunamiju v Aziji pred petimi leti.
Haiti sta sicer danes stresla še dva močnejša popotresna sunka. Nekateri prebivalci prestolnice Port-au-Prince so v paniki zbežali na ulice, večina pa se jih je že navadila na tresenje tal, ki se deset dni po katastrofalnem potresu sedme stopnje po Richterjevi lestvici še vedno niso umirila.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.