
ZDA so izrazile tudi zaskrbljenost nad avstrijsko zvezno vlado, je v torek sporočil predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva. "Ta obisk in drugi tovrstni obiski so neprimerni in neproduktivni. Vzpodbujajo nenehno nespoštovanje varnostnih resolucij Združenih narodov v Bagdadu in opogumljajo Irak v njegovi nepopustljivosti. Naše mnenje in mnenje naših zaveznic je dobro znano," je še sporočil State Department.
Podpredsednica avstrijske vlade in predsednica Haiderjevih svobodnjakov (FPÖ) Susanne Riess-Passer je danes zavrnila kritike v zvezi s Haiderjevim obiskom in dejala, da je šlo za zasebni obisk koroškega deželnega glavarja v Iraku. Riess-Passerjeva je še zatrdila, da Avstrija podpira ZDA v boju proti terorizmu.

Haiderja je v torek sprejel tudi iraški predsednik Sadam Husein. Iranska državna agencija INA je ob tej priložnosti poročala, da je Haider s svojim obiskom zagotovil solidarnost Avstrijcev s prebivalci Iraka. Sadamu je prenesel pozdrave avstrijskega naroda in svobodnjaške stranke ter "izrazil solidarnost z modrim vodstvom Iraka", je še poročala INA.
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel obiska, ki je v Avstriji dvignil precej prahu, doslej ni komentiral. Razlage, da je šlo za zasebni obisk regionalnega politika, ki ga zveznemu kanclerju ni potrebno komentirati, pri diplomatih EU niso naletele na plodna tla. Neimenovani visoki diplomatski predstavnik države članice zveze Nato in EU je opozoril, da se s Huseinom ni sestal "le neki deželni glavar, ampak daleč najpomembnejši politik ene od koalicijskih strank in 'ustanovitelj' sedanje vlade".

Generalni sekretar svobodnjakov Peter Sichrovsky je izrecno poudaril, da povabilo Iraka ni bilo naslovljeno na Haiderja kot na koroškega deželnega glavarja, temveč na Haiderja zasebno. Toda prav Haider je s Schuesslom podpisal koalicijsko pogodbo in njeno preambulo, sedi v koalicijskem odboru, najpomembnejšem središču odločanja, in ima pri vseh odločitvah stranke FPÖ zadnjo besedo, je še opozoril neimenovani diplomat EU.
Avstrijski kancler Schüssel pa je v pogovoru za današnjo izdajo španskega dnevnika El Pais izjavil, da Haider "nikoli ni bil nevaren". "V Avstriji ni nevarnih politikov. So demokrati, ki lahko ugajajo ali ne, rezultati pa so zagotovo dobri, čeprav je včasih znotraj koalicije prišlo do diskusij," je še dejal Schüssel.
Bush zopet opozarja Huseina
Ameriški predsednik George Bush je iraškega predsednika Sadama Huseina znova posvaril pred namero, da razvije orožje za množično uničevanje. Ob tem je Iraku zagrozil z vojaškimi ukrepi, če ne bo spremenil svojega obnašanja, in dodal, da bodo ZDA same uničile Sadama Huseina, če jih pri tem ne bodo podprle njihove zaveznice. Bush je obenem izrazil upanje, da bo imel skupni mednarodni pritisk na Irak velik uspeh.
"So države, ki razvijajo orožje za množično uničevanje z enim samim namenom - da bi Ameriko in njene zaveznice imele za talca ali jim škodovale. Resno sem mislil tudi, ko sem dejal, da bom s pomočjo zaveznic izvajal pritisk na te države, dokler ne bodo spremenile svojega obnašanja. Toda če bomo prisiljeni, bomo storili vse potrebno, da branimo ameriški narod," je na skupni novinarski konferenci s pakistanskim predsednikom Pervezom Mušarafom v Washingtonu dejal Bush.