
Haider se formalno umika le iz koalicijskega komiteja za oblikovanje vladnih politik. Na izredni seji so v stranki zgladili spore in razlike, ki so kazale znake razpadanja koalicije. Haider je po seji izjavil, da bo ostal v politiki tudi na zvezni ravni, in da bo pomagal predsednici stranke z nasveti pri pogajanjih s koalicijskimi partnerji.
Tudi Haiderjev najostrejši kritik Peter Westenthaler kljub napovedim o zamenjavi ostaja na položaju vodje poslanske skupine FPÖ. Westenthaler je namreč v četrtek Haiderja pozval, naj se neha vmešavati v politiko FPÖ na zvezni ravni, da bodo ministri iz vrst svobodnjakov lahko v miru opravljali svoje delo.

Haiderja so nato ostali člani stranke prosili, naj ne odstopi, vodja svobodnjakov Riess-Passerjeva pa je Westenthalerju zagrozila z odpustitvijo s položaja. Po nedeljskem kriznem zasedanju vodstva FPÖ pa sta Westenthaler in Haider obljubila, da svojih nesoglasij v prihodnje "ne bosta več razglabljala v javnosti, temveč le v okviru stranke".
Nekateri politični analitiki menijo, da bo Haider ostal enako vpliven pri oblikovanju nacionalne politike. Njegova napoved odhoda in reakcije, ki so sledile, pa bi lahko njegov položaj celo okrepile.
Zadovoljstvo nad odločitvijo vodstva FPÖ je izrazil tudi avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, predsednik ljudske stranke (ÖVP), ki je koalicijska partnerica svobodnjakov. Po njegovih besedah se je tako "končala potrebna notranja razjasnitev". Glede grožnje Riess-Passerjeve, da bo v prihodnje lahko samostojno razrešila politike, ki škodijo stranki, pa je Schüssel povedal, da je nanj naredilo vtis, kako "dobro" je predsednica FPÖ rešila težave.