Tujina

Haaško sodišče varčuje

Zagreb/Banjaluka, 26. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tožilstvo haaškega sodišča je uradno napovedalo skupno obtožnico proti trem hrvaškim generalom. Trije obtoženci pa naj bi se skrivali v Rusiji.

Mladen Markać in Ivan Čermak (Foto: Reuters)
Mladen Markać in Ivan Čermak (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tožilstvo Mednarodnega sodišča za vojne zločine storjene na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je uradno napovedalo skupno obtožnico proti trem hrvaškim generalom, Anteju Gotovini, Ivanu Čermaku in Mladenu Markaću. Skupna obtožnica je po mnenju tožilstva "v najboljšem interesu ekonomičnosti, učinkovitosti poteka procesa in v skladu s strategijo sodišča." Če bo skupna obtožnica sprejeta kljub nasprotovanju Čermakovih in Markaćevih odvetnikov, se sojenje njima ne bo moglo začeti brez Gotovine.

Odvetniki Gotovine, ki je še vedno na begu, podpirajo idejo skupne obtožnice, medtem ko odvetniki Čermaka in Markaća, ki sta marca lani nastopila pred haaškim sodiščem, sedaj pa na prostosti čakata na sodno obravnavo, temu nasprotujejo. "Smo proti združevanju obtožnic, ker za to ni nobene uradne podlage. Gotovine še ni v Haagu, proces proti Markaču in Čermaku pa že teče" je dejal Markaćev odvetnik Goran Mikuličić.

Ante Gotovina
Ante Gotovina FOTO: Reuters

Sodni senat haaškega sodišča je 8. marca letos pooblastil tožilstvo, naj predela obtožnici proti Markaću in Čermaku. Obramba obeh generalov je izpodbijala nekaj navedb v obtožnicah, kar je sodni senat ocenil kot upravičeno. Tožilstvo mora sedaj novo obtožnico predati do 29. marca, sodišče pa so zaprosili za podaljšanje roka za predelavo obtožnice za 45 do 60 dni.

Mladen Markać je bil v času operacije Nevihta poveljnik posebnih enot hrvaškega ministrstva za notranje zadeve, general Ivan Čermak pa je bil civilni upravitelj mesta Knin. Haaška obtožnica ju bremeni osebne in poveljniške odgovornosti za zločine; obtožena sta pregona in uboja najmanj 150 Srbov iz Krajine, tatvin in uničenja njihove lastnine, deportacije in prisilne razselitve več 10.000 ljudi ter drugih nehumanih dejanj, povzročenih med 4. avgustom in 15. novembrom 1995 oziroma med in po operaciji Nevihta.

Trije haaški obtoženci se skrivajo v Rusiji

Sodišče tudi Popovića, Zelenovića in Lukića obtožuje vojnih zločinov
Sodišče tudi Popovića, Zelenovića in Lukića obtožuje vojnih zločinov FOTO: POP TV

Trije bosanski Srbi, ki jih Mednarodno sodišče za vojne zločine obtožuje vojnih zločinov, se skrivajo v Rusiji, je v pogovoru, ki ga je predvajala bosanska televizija Alternativa, dejal svetovalec srbskega predsednik Borisa Tadića za sodelovanje s haaškim sodiščem Jovan Simić. "Znano je, da je trojica v Rusiji. Gre za Vujadina Popovića in Dragana Zelenovića, tretji pa je bodisi Sredoje bodisi Milan Lukić", je dejal Simić.
Popović je obtožen genocida zaradi svoje vloge v pokolu skoraj 8000 Muslimanov v Srebrenici leta 1995, Zelenović pa posilstev in mučenja muslimanskih žensk v Foči.

Uradni viri Republike srbske so že potrdili, da je tudi Gojko Janković, ki se je nedavno predal haaškemu sodišči, živel v Rusiji. Rusija je obljubila, da bo preiskala prisotnost bosanskih vojnih zločincev na njenem ozemlju. Simić je še dejal, da bi se lahko kmalu haaškemu sodišču prostovoljno predal tudi Stojan Zupljanin, ki ga sodišče obtožuje genocida zaradi njegove domnevne vloge v uničevanju muslimanskih in hrvaških skupnosti na severozahodu BiH. "Zupljanin bi lahko bil naslednji potnik v Haag," je dejal Simić, ki pa drugih podrobnosti ni razkril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10