Tujina

'Haaško sodišče sprejema politične odločitve'

Pariz, 14. 06. 2013 09.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sodnik haaškega sodišča je v javnem pismu zapisal, da ga skrbijo zadnje oprostilne tožbe hrvaških in srbskih generalov. Meni, da so bile odločitve o sodbah sprejete pod političnim pritiskom. Meni tudi, da se podobih sojenj bojijo Izraelci in Američani.

Danski sodnik haaškega sodišča Frederik Harhoff je v pismu svojim kolegom obtožil haaško sodišče, da so bile zadnje oprostilne sodbe visokim hrvaškim in srbskim častnikom in uradnikom sprejete pod političnim pritiskom, piše danski časopis BT.

Ante Gotovina in Mladen Markač ob vrnitvi v domovino
Ante Gotovina in Mladen Markač ob vrnitvi v domovino FOTO: Reuters

Sodnik v pismu analizira in kritizira nedavne oprostilne sodbe za Anteja Gotovino, Mladena Markača, Momčilo Perišića, Franka Simatovića in Jovico Stanišića, pri tem pa izraža sum, da so bile izrečene zaradi političnega pritiska. Ti so bili namreč oproščeni, sodniki pa so sodbe temeljili na tem, da obtoženi niso ukazali ali odobrili storjenih vojnih zločinov, ki so jih izvedli njihovi podrejeni.

"Zadnje sodbe so me pripeljale do globoke profesionalne in moralne dileme, ki je do zdaj nisem izkusil. Najhujši pa je dvom, da so nekateri moji kolegi stali za kratkovidnim političnim pritiskom, kar popolnoma obrača osnovna načela mojega dela v službi načela razuma in prava," je zapisal v pismu, ki nosi datum 6. junij.

Še preden je bilo Harhoffovo pismo objavljeno, je v svetovnih medijih odmevala zadnja oprostilna sodba za Stanišića in Simatovića. Številni mednarodni odvetniki, človekoljubne organizacije in drugi sodniki haaškega sodišča so se pritoževali, da so takšne sodbe na novo postavile pravne standarde, ki so bili uporabljeni v preteklih sodbah.

Se zadaj skriva ameriško-izraelski vpliv?

Pri tem je neposredno obtožil predsednika haaškega sodišča, Američana Theodora Merona. Meni, da je pritiskal na sodnike, da izrečejo oprostilne sodbe. Kot razlog za takšno ravnanje, pa Harhoff navaja zaskrbljenost držav, kot so ZDA in Izrael, saj bi lahko bilo širše tolmačenje odgovornosti nadrejenih nevarno za njihov vrh.

Harhoff omenja, da Meron pogosto nedopustno pritiska na podrejene sodnike. Tako naj bi francoska sodnica Michele Picard morala v primeru dveh v le štirih dneh spisati osebno ločeno mnenje proti večinski odločitvi, da bosta Stanišić in Simatović oproščena. "Bila je zelo osupla nad odločitvijo o oprostilni sodbi in zelo jezna, ker je moralo biti to sprejeto tako hitro," je zapisal danski sodnik.

Sodniki haaškega sodišča
Sodniki haaškega sodišča FOTO: Reuters

Posebno problematično se mu zdi, ker iz teh sodb lahko izhaja, da bo v prihodnje ljudi na najvišjih vojaških in političnih položajih mogoče obsoditi le za dejanja, pri katerih so sami sodelovali pri njihovem načrtovanju ali pri njihovi izvršitvi.

"Je morda kak ameriški ali izraelski uradnik uporabil svoj vpliv na ameriškega predsednika sodišča in tako zagotovil smer poteka?" se sprašuje Harhoff, pri tem pa je ocenil, da se je to morda zgodilo, "ker se je haaška sodna praksa preveč približala osebam na najvišjih vojaških položajih".

Do začetka letošnjega leta je bilo pred haaškim sodiščem obsojenih 68 posameznikov, 18 pa jih je bilo oproščenih. Nekaterim najvišjim voditeljem iz časa vojne so sodili v času, ko je sodišče kadrovsko podhranjeno, in nenehnim pritiskom, da ga je treba zapreti. Varnostni svet ZN, ki je sodišče ustanovil, namreč zdaj že leta na sodišče pritiska, da mora zaradi visokih stroškov čim prej končati delo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User33565
14. 06. 2013 19.37
+1
Če bi bila na svetu res pravica, bi celotno gospodarstvo ZDA in Izraela naslednjih 500 let delalo le še za odškodnine po vsem svetu. Zapore bi bilo treba pa dograjevati in širiti, saj obstoječe svetovne kapacitete ne zadostujejo za vse ameriške in izraelske vojne zločince.
Juzni
14. 06. 2013 15.45
+1
Napises kulturen komentar ki ne zali popolnoma nobenega in ti ga zbrisejo. ZAKAJ?
User741683
14. 06. 2013 13.21
+4
Bravo sodnik Frederik Harhoff. Sedaj bo moral pa se kazen placat ker je povedal resnico tako kot sodnica Florence Hartmann, ki je napisala knjigo Mir in Kazen ter razkrila vse umazanije. Itak se ve kdo placuje to sodisce in kdo zadaj vlece niti => ZDA. In dokler bo CIA vmesana pravice ne bo. Boge zrtve, ki nikoli ne bodo dozivele pravice ! Zlocinci pa na prostem kot da se nic ni zgodilo. Kdo ima glavno besedo v Varnostnem svetu ZN se tudi ve. Samo poglejte sestavo financiranja ZN. Sedez Varnostnega sveta ZN je treba premaknit iz New York-a nekam na nevtralen teren.
Menes
14. 06. 2013 11.55
-1
Prav gotovo! Vsi podrejeni so vse delali na lasto pest, generalom pa se ni sanjalo o ničemer. Kakšni generali pa so to, ki ne vedo, kaj se dogaja. Tudi nismo zasledili, da bi kateri od njih vsaj rahlo pokaral kakšnega podrejenega.
User605871
14. 06. 2013 11.48
-4
Ante u boj u boj za narod svoj in nic drugace .
User989275
14. 06. 2013 11.34
-2
Ante vsi smo za te. Ante cela Slovenija te ljubi.
GIGI5
14. 06. 2013 10.55
+23
Kako je Američan lahko predsednik haaškega sodišča, če ga pa američani ne priznavajo?
GOFLAC
14. 06. 2013 11.21
+6
User741683
14. 06. 2013 13.23
-1
Ja, ampak americani ga financirajo in so se kako vpleteni v to sodisce. In jim ni v interesu da se vse odkrije, ker potem bi se odkrila tudi CIA-ina vloga v razbijanju Jugoslavije.
User709430
14. 06. 2013 10.43
+14
Itak da so se umesal ameri kot vedno in zidje...