"Pričakujemo, da bo Zagreb izpolnil te obveznosti in da bo Bobetka brezpogojno aretiral ter ga nato izročil haaškemu sodišču," je poudaril tiskovni predstavnik sodišča, ki je še dodal, da hrvaška vlada dobro ve, da je pristojnost haaškega sodišča nad nacionalnim pravom držav nekdanje Jugoslavije. Kot je še dejal, je hrvaška vlada doslej še vedno izročila obtožene, tako da naj to stori tudi sedaj.
Odločitev hrvaške vlade, da gre glede obtožnice proti upokojenemu generalu Bobetku v spor s haaškim sodiščem, je politično razumljivo, v pravnem smislu pa nesmiselno, je v pogovoru za današnji reški Novi list dejal odvetnik Anto Nobilo, ki je med petletno obrambo generala Tihomirja Blaškiča na haaškem sodišču pridobil veliko izkušenj.
Po njegovem je odločitev vlade politično razumljiva, saj želi ostati na oblasti, kar bi bilo v primeru aretacije Bobetka malo verjetno. Vlada se je sama postavila v vlogo tistega, ki preučuje dejstva iz obtožnice, česar nima pravice delati, te pravice pa nima niti hrvaško ustavno sodišče, temveč samo haaško sodišče med rednim sodnim postopkom. Nihče razen haaškega sodišča ne more preverjati obtožnic, saj je sodišče v Haagu nadrejeno nacionalnim sodiščem, je poudaril Nobilo. Dodaj je še, da kratkoročno ne pričakuje drastičnih ukrepov proti Hrvaški. "Ne pričakujem sankcij v bližnji prihodnosti, vendar so škodo utrpela načela, saj premier Račan s takšnim obnašanjem ruši mednarodni, pa tudi hrvaški pravni red," je dejal Nobilo.