Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je medtem v Londonu potrdila, da je tožilstvo vložilo obtožnice proti omenjeni četverici, ki jih je oblastem v Srbiji in Črni gori izročila med nedavnim obiskom v Beogradu. Srbski premier Zoran Živković je po njenih besedah zavrnil, da bi sprejel obtožnice, ki jih je nato izročila zunanjemu ministru SČG Goranu Svilanoviću.
Del Pontejeva je sicer obtožnice proti Pavkoviću, Lazareviću, Lukiću in Đorđeviću podpisala 22. septembra, sodišče pa jih je potrdilo 2. oktobra, vendar so bile obtožnice do danes zapečatene.
Del Ponte: Na svobodi 21 obtožencev
Del Pontejeva je med obiskom v Londonu tudi dejala, da je na svobodi še vedno 21 haaških obtožencev z območja nekdanje Jugoslavije. Trenutno poteka preiskava proti še 13 ljudem, proti katerim naj bi obtožnice vložili do konca leta. Po njenih besedah so posamezniki, proti katerim poteka preiskava, iz Srbije, Hrvaške in BiH.
Kdo so obtoženci?
Med vojno na Kosovu leta 1999 je bil Pavković poveljnik 3. armade vojske ZRJ, ki je bila pristojna za Kosovo. Lazarević je bil poveljnik prištinskega korpusa jugoslovanske vojske, Lukić pa poveljnik štaba srbske policije na Kosovu, medtem ko je bil Đorđević pomočnik notranjega ministra in načelnik oddelka za javno varnost srbskega ministrstva za notranje zadeve.
Pavković je februarja 2000 zasedel položaj načelnika jugoslovanske vojske, kjer je ostal tudi po odstranitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića z oblasti leta 2001. Pavkovića so na položaju zamenjali lani, medtem pa je bil nekaj časa tudi v priporu v okviru preiskave atentata na srbskega premiera Zorana Đinđića.
Lazarevića so po umoru Đinđića upokojili, za Đorđevićom pa se je spomladi leta 2001 izgubila vsaka sled. Po besedah nekaterih neuradnih virov naj bi pobegnil v Rusijo, medtem ko naj bi se po besedah drugih virov tajno pogajal s haaškim sodiščem, kjer naj bi kot zaščitena priča nastopil na procesu proti Miloševiću. Đorđevića je na položaju januarja 2001 zamenjal Lukić, ki te naloge opravlja še danes, kljub opozorilom, da bi se tudi njegovo ime lahko znašlo na seznamu haaških obtožencev.
Ponudba Beogradu za izročitev Mladića
ZDA so oblastem v Beogradu ponudile zamenjavo v kazenskem pregonu srbskih vojnih zločincev. Če bi Srbija aretirala in Haagu izročila nekdanjega vojaškega voditelja bosanskih Srbov Ratka Mladića, bi lahko štirim srbskim generalom sodili doma, je dejal ameriški odposlanec za vprašanje vojnih zločinov Pierre-Richard Prosper. V Beogradu se na to ponudbo še niso uradno odzvali.