Ferenc Gyurcsany je napovedal, da želijo socialisti, ki jih namerava sam kljub odstopu s premierskega stolčka še naprej voditi, vzpostaviti veliko politično zavezništvo in oblikovati vlado, ki bo sprejela ukrepe za blažitev učinkov recesije, omilitev socialnih napetosti in čimprejšnjo vnovično postavitev gospodarstva na noge.

Socialistična stranka MSZP, ki je danes začela posvete o kandidatu za Gyurcsanyjevega naslednika, trenutno vlada sama in v parlamentu nima večine, zato se namerava pogovarjati z vsemi parlamentarnimi strankami. Gyurcsany bo 6. aprila v parlament vložil konstruktivno nezaupnico proti sebi, poslanci pa naj bi o njej glasovali 14. aprila.
MSZP naj bi se s preoblikovanjem vlade z novim premierom izognil predčasnim volitvam, a mora za to pridobiti podporo najmanj ene od manjših opozicijskih strank. Liberalna Zveza svobodnih demokratov (SZDSZ), ki je marca lani zaradi nepripravljenosti Gyurcsanyja na reforme zapustila vlado, ji je tokrat izrazila podporo. Če bo MSZP predlagal zaupanja vrednega kandidata za položaj premiera in dober vladni program, "se bodo liberalci zagotovo postavili za njo," je dejal predsedujoči SZDSZ Gabor Fodor.
Za zdaj ni znano, kdo bo Gyurcsanyja nasledil na položaju. Podpredsednik MSZP Kiss meni, da kandidat za ta položaj ne bo strankarski človek, saj bo moral pridobiti široko podporo.
Največja opozicijska stranka, desna Zveza mladih demokratov (Fidesz), je oblikovanje nove vlade zavrnila in ponovila zahtevo po predčasnih parlamentarnih volitvah. "Le volja volivcev lahko vodi do nove vlade," je v soboto izjavil vodja poslanske skupine Fidesz Tibor Navracsics.
Glede na javnomnenjske raziskave bi Fidesz na volitvah dobil 66 odstotkov glasov, MSZP pa le 23 odstotkov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.