Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je danes izrazil zgroženost nad videoposnetkom, ki prikazuje, kako se migrante iz Podsaharske Afrike prodaja kot sužnje na tržnicah v Libiji. Poudaril je, da bi tovrstne prakse morali preiskovati kot morebitne zločine proti človečnosti.
Ameriška televizija CNN je minuli teden objavila omenjeni videoposnetek, na katerem je med drugim videti dva mlada moška, ki ju neznani dražitelj na koncu proda za skupno 800 ameriških dolarjev (680 evrov). "Človek na prodaj za 400 dolarjev," so zapisali. Po dražbi so se njihovi novinarji srečali z obema prodanima moškima, a sta bila tako prizadeta in prestrašena, da sploh nista mogla govoriti.
Takšne dražbe naj bi potekale na najmanj devetih krajih v Libiji. Dokazno gradivo je CNN predal libijskim oblastem, ki so obljubile, da bodo zadevo preiskale.
"Suženjstvo nima mesta v našem svetu in tovrstne prakse so med najbolj nezaslišanimi kršitvami človekovih pravic, ki bi lahko bile zločini proti človečnosti," je dejal Guterres novinarjem.
Vse pristojne oblasti je pozval k takojšnji preiskavi ter dodal, da je "relevantnim dejavnikom v ZN" naročil dejaven pristop k zadevi.
Tiskovni predstavnik ZN Farhan Haq je pojasnil, da Guterres želi tako preiskavo libijskih oblasti kot tudi Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki lahko sproži preiskavo vojnih zločinov v Libiji.
Guterres je sicer aktiviral Visoki komisariat ZN za človekove pravice, svojega odposlanca v Libiji Ghassana Salameja, Urad ZN za boj proti drogam in kriminalu (UNODC), ki je pristojen za trgovino z ljudmi ter Mednarodno organizacijo za migracije.
Burkina Faso je odpoklicala svojega veleposlanika v Tripoliju, potem ko je izrazila zgroženost ob posnetku. Od Libije so zahtevali podatke o usodi okoli 30 migrantov iz Burkine Faso.
Ogorčenje in zgroženost je izrazilo še več afriških držav, med njimi Senegal in Niger.
Varnostni svet ZN bo v torek na posebni razpravi razpravljal o trgovini z ljudmi, v središču katere bo gotovo ravnanje z migranti v Libiji.
Ogorčenje je minuli teden izrazila že tudi Afriška unija, ki je zahtevala pregon takšnega "odvratnega" početja "iz nekega drugega časa".
Že aprila je sicer Mednarodna organizacija za migracije (IOM) sporočila, da ima dokaze o suženjstvu v Libiji.
Nemirna Libija je pomembna tranzitna točka za migrante, ki iz političnih ali ekonomskih razlogov množično zapuščajo države Podsaharske Afrike in poskušajo priti v Evropo. Pri tem številni pristanejo v rokah tihotapcev ljudi, od katerih so povsem odvisni. To se je še posebej pokazalo po tem, ko so libijske oblasti ob podpori Evropske unije okrepile prizadevanja za zaustavitev migrantskega toka preko Sredozemskega morja.
Združeni narodi so pred dnevi opozorili, da je to sodelovanje EU z libijskimi oblastmi nehumano. EU pomaga libijskim oblastem pri prestrezanju migrantov na morju in jih nato vrača Libiji.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.