Pentagon je končno priznal, da so mučili zapornike v Guantanamu in da proti enemu od domnevih teroristov zaradi tega niso vložili obtožnice. “Mučili smo Mohameda al-Qahtanija,” je povedala Susan Crawford, sodnica v Pentagonu, ki je nadzorovala zasliševanja zapornikov v Guantanamu. “Način, kako smo ga obravnavali, ustreza definiciji mučenja. Zato nisem vložila obtožnice proti njemu,” je dodala. Vojaški zapisniki razkrivajo, da so dolga zasliševanja Mohameda al-Qahtanija vključevala tudi dolga obdobja izolacije, prisilno deprivacijo spanja, goloto in izpostavljenost mrazu. Prisilili so ga celo, da je nag plesal z moškim, ki ga je zasliševal, in da se je vedel kot pes, pri čemer je moral ubogati ukaze, kot so 'prostor', 'pridi' in 'zalajaj'.
Crawfordova, sicer upokojena sodnica, ki je delala že v Reaganovi administraciji, je prva iz Bushevega štaba, ki je javno priznala, da so kogar koli iz Guantanama mučili. Predsednik v odhajanju George W. Bush in podpredsednik Dick Cheney sta namreč ves čas zatrjevala, da ZDA ne mučijo ljudi. Crawfordova je še pojasnila, da so bile tehnike mučenja sicer odobrene od zgoraj, vendar pa so bile po njenih besedah uporabljene preveč agresivno in preveč dosledno. Prav to jo je spodbudilo, da je o mučenju javno spregovorila. “Medicinski aspekt teh tehnik je bil kaplja čez rob, saj sem opazovala, kako načenjajo njegovo fizično zdravje.”
Al-Qahtanijevi odvetniki iz Centra za ustavne pravice v New Yorku so sporočili, da je zaradi tovrstnih metod zapornik psihično popolnoma zlomljen, poskušal pa je tudi že storiti samomor.
Metode zakonite
Pentagonski predstavnik za stike z javnostmi Geoff Morrell je pojasnil, da so bile vse metode, uporabljene na al-Qahtaniju leta 2002, ko so potekala zaslišanja, zakonite.
Crawfordova je sicer maja 2008 ovrgla vse obtožnice proti njemu, vendar pa ga iz zapora noče izpustiti. Pravi namreč, da je izjemno nevaren. Ob tem se strinja z Bushevo odločitvijo o iskanju in zapiranju teroristov, ki naj bi ogrožali ZDA, vendar pa je tudi prepričana, da način ni bil pravi.
Al-Qahtani naj bi bil sicer dvajseti ugrabitelj, ki bi moral sodelovati v napadih na WTC 11. septembra 2001, vendar so mu oblasti preprečile vstop v ZDA. Januarja 2002 naj bi ga nato zajeli v Afganistanu in prepeljali v Guantanamo.
Pentagon: 61 izpuščenih se je vrnilo k terorizmu
Iz Pentagona so sicer sporočili tudi, da naj bi se 61 nekdanjih zapornikov, ki so bili izpuščeni iz Guantanama, že vrnilo k terorizmu. Morrell je povedal, da imajo trdne dokaze, da jih 18 od teh zagotovo spet sodeluje v tovrstnih akcijah, za preostalih 43 pa naj bi obstajal utemeljen sum.
V zloglasnem zaporu pa še vedno ostaja 255 moških. Pentagon jih je 50 sicer oprostil in bi zapor lahko zapustili, vendar pa nimajo kam. V svojo domovino se namreč iz varnostnih razlogov ne morejo vrniti.
Iz dobro obveščenih virov prihajajo poročila, da v omenjenem zaporu vsak peti ujetnik gladovno stavka. Večino tako prisilno hranijo, da jih ohranjajo pri življenju. Po podatkih vojaških obveščevalcev naj bi 44 zapornikov zavračalo hrano, 33 pa jih je že tako šibkih, da jih morajo hraniti s pomočjo cevk. Gre za najštevilčnejšo gladovno stavko od leta 2006, pri čemer dva od ujetnikov prisilno hranijo že skoraj štiri leta.
Kdaj bo prišlo do zaprtja?
Tamkajšnji zaporniki si najbolj želijo, da bi prihajajoči predsednik Barack Obama, ki bo zaprisegel v torek, držal obljubo in zaprl zloglasni guantanamski zapor. Vendar pa to ne bo preprosto. Pred tem mora nova administracija urediti vrsto zakonskih vprašanj in nov status, ki bi ga dobili izpuščeni ujetniki, ki v večini primerov nimajo niti obtožnic. Največji problem pa ostaja lokacija, kamor bi preselili zapornike, ki v ZDA zaradi varnostnih razlogov ne bodo mogli ostati, vrnitev v domovino pa tudi ne pride v poštev.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.